Úvod Spoločnosť Bašternák zaplatí dva milióny eur, skončí bez trestu

Bašternák zaplatí dva milióny eur, skončí bez trestu

Ladislav Bašternák (vľavo) je blízky popredným predstaviteľom Smeru-SD. Pohyboval sa však aj v spoločnosti iných prominentov. (Foto: archív)

Podnikateľ Ladislav Bašternák vypovedal na pôde Národnej kriminálnej agentúry. Informoval o tom spravodajský portál pluska.sk s tým, že pri výsluchu uplatnil tzv. účinnú ľútosť. Portál pripomína, že podnikateľ čelí obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Polícia ho v tomto prípade obvinila ešte v marci tohto roka.

Portál vysvetľuje, že uplatnenie inštitútu účinnej ľútosti umožňuje Trestný zákon. V praxi to znamená, že ak obvinený dodatočne zaplatí daň a poistné, trestnosť trestného činu zaniká. Ladislav Bašternák podľa portálu teda zaplatí dva milióny eur a vyšetrovateľ ho zbaví obvinenia.

Podnikateľ cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak v apríli 2012 podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur, dodáva portál.