Úvod Spoločnosť Bayer má zaplatiť dve miliardy za škodlivý herbicíd

Bayer má zaplatiť dve miliardy za škodlivý herbicíd

Foto: archív

Nemecký koncern Bayer utrpel doteraz najväčšiu porážku v právnych sporoch v USA týkajúcich sa herbicídu Roundup. Kalifornský súd nariadil spoločnosti zaplatiť odškodné v celkovej výške presahujúcej dve miliardy dolárov (1,78 miliardy eur) páru, ktorý tvrdí, že mu Roundup spôsobil onkologické ochorenie. Hodnota akcie Bayeru v utorok klesla o 5,9 percenta.

Súd v Oaklande nariadil Bayeru, aby Alvovi a Alberte Pilliodovcom, ktorým diagnostikovali non-Hodgkinov lymfóm, zaplatil odškodné vo výške 1,37 miliardy dolárov, respektíve 1,18 miliardy dolárov.

Porota uviedla, že produkt firmy Monsanto Roundup dostatočne nevaroval pred rizikami vzniku rakoviny. Bayer kúpil spoločnosť Monsanto vlani za 63 miliárd dolárov. Nemecký koncern vyhlásil, že ho rozhodnutie poroty sklamalo a plánuje sa odvolať.

Rozhodnutie je podľa Bayeru v priamom rozpore so závermi americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA), podľa ktorej bežné používanie glyfosátu, predstavujúceho základ prípravku Roundup, neohrozuje verejné zdravie. Hovorca koncernu dodal, že podľa Bayeru je výška odškodnenia neprimeraná a neobhájiteľná.

Toto je už tretí súdny proces týkajúci sa prípravku Roundup, ktorý Bayer prehral. Koncern sa chce odvolať aj proti predchádzajúcim rozsudkom. V USA čelí Bayer v tejto súvislosti 13 400 žalobám.

V auguste minulého roka porota v San Franciscu rozhodla, že Monsanto má sumou 289 mil. USD odškodniť bývalého pracovníka, ktorý udržiaval trávnik na golfovom ihrisku. Sudca neskôr odškodné školníkovi trpiacemu onkologickým ochorením zredukoval na 89 mil. USD.