Úvod ZO ZAHRANIČIA BBC: Severné Írsko by o štvrťstoročie už nemuselo byť súčasťou Spojeného kráľovstva

BBC: Severné Írsko by o štvrťstoročie už nemuselo byť súčasťou Spojeného kráľovstva

Hlavné mesto severného Írska Belfast. (Foto: archív)

Severné Írsko by o štvrťstoročie už nemuselo byť súčasťou Spojeného kráľovstva. Viac ako polovica obyvateľov Severného Írska a Írskej republiky je totiž presvedčená, že tieto dve krajiny sa opäť zjednotia počas najbližších 25 rokov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu stanice BBC.

Prieskum uskutočnili začiatkom apríla na vzorke približne 2845 osôb v Severnom Írsku a 1100 v Írsku. Celkovo 54 percent respondentov v Írsku a 51 percent v Severnom Írsku vyjadrilo presvedčenie, že Severné Írsko sa odtrhne od Spojeného kráľovstva.

Väčšina respondentov v oboch krajinách sa takisto domnieva, že zmena v podobe odčlenenia Severného Írska od Spojeného kráľovstva sa neuskutoční v období najbližších desiatich rokov.

V Severnom Írsku by 49 percent ľudí hlasovalo za zotrvanie svojej krajiny v Spojenom kráľovstve a 43 percent by podporilo zjednotené Írsko, uvádza na svojej webovej stránke BBC.

V Írsku by zjednotenie podporilo 51 percent ľudí a za zotrvanie Severného Írska v Spojenom kráľovstve by sa vyslovilo 27 percent. V referende o brexite v roku 2016 hlasovalo v Severnom Írsku, ktoré má 1,9 milióna obyvateľov, za zotrvanie Británie v EÚ 56 percent ľudí.