Úvod Z DOMOVA Beblavý dostane za štúdiu o koronavíruse takmer 6 000 eur. Zákazku získal...

Beblavý dostane za štúdiu o koronavíruse takmer 6 000 eur. Zákazku získal od Valla

Miroslav Beblavý s Matúšom Vallom a Michalom Trubanom počas volebnej kampane. (Foto: archív)

Kým iné mestá riešia scenáre vývoja pandémie vlastnými silami, aby ušetrili, magistrát hlavného mesta SR Bratislavy na čele s primátorom Matúšom Vallom si k spolupráci prizval Miroslava Beblavého, donedávna šéfa strany Spolu. A nebolo to zadarmo, uvádza portál topky.sk.

Beblavého strana Spolu spolu s Progresívnym Slovenskom podporovala Valla na post primátora. Bratislava dala externej firme vypracovať dokument s tromi scenármi možného vývoja pandémie koronavírusu a s dopadmi na obyvateľov. Bola ňou ESPRI s.r.o., kde je konateľkou Beblavého manželka Emília Beblavá a jediným spoločníkom Miroslav Beblavý. Prvého apríla 2020 im magistrát schválil faktúru na sumu 5 964 eur.

Magistrát tvrdí, že na dokumente participovali aj ich zamestnanci. „Pracoval na tom šéf dátovej politiky mesta, šéf financií, ako aj riaditeľ magistrátu spolu s ďalšími zamestnancami mesta.

Pán Beblavý je jedným z autorov scenárov ako externý spolupracovník a odborník na tému verejnej politiky. Ide o komplexný materiál, na ktorom pracovalo niekoľko odborníkov a ktorý sa aktualizuje na pravidelnej báze,“ napísal v reakcii pre portál topky.sk hovorca mesta Peter Bubla.

Firmu ESPRI si vraj vybrali na základe dlhoročnej odbornej práce a výstupov v oblasti verejných politík. Ide o jednorazovú objednávku služieb, ktorá sa ešte čerpá, keďže práca na scenároch vývoja nie je dokončená, doplnil ešte hovorca. „Aj z tohto dôvodu doposiaľ nebola za prácu vyplatená odmena, ktorá sa k dnešnému dňu pohybuje na úrovni 4 500 eur.“

Bubla ďalej podľa topky.sk uviedol, že na pandemických scenároch pracoval aj riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál. Práve on figuruje v Obchodnom registri pri spoločnosti ESPRI s.r.o. „Ctibor Košťál nepôsobil v spoločnosti Espri, s.r.o.

Ako riaditeľ občianskeho združenia Slovak Governance Institute SGI – Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť pôsobil necelých osem mesiacov v spoločnosti Governance Institute, s.r.o, ktorá vznikla ako obchodná spoločnosť práve pri SGI.

V tejto spoločnosti nebol spoločníkom, nepoberal z jej činnosti nijaké výhody ani príjem. Po jeho odchode zo spoločnosti začiatkom roka 2011 jej jediný spoločník zmenil názov aj sídlo spoločnosti,“ tvrdí hovorca mesta.

Ctibor Košťál bol konateľom firmy Governance Institute, s.r.o, ktorá bola do apríla 2011 právnym predchodcom firmy ESPRI s.r.o. Advokátka Eva Rusiňáková pre topky.sk vysvetlila túto situáciu nasledovne:

„Z výpisu z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I vyplýva, že obchodná spoločnosť bola založená zakladateľskou listinou zo dňa 15. 3. 2007 v súlade s príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka. Spoločnosť vznikla  12. apríla 2007.

Z predmetného výpisu tiež vyplýva, že uvedená obchodná spoločnosť od svojho vzniku zmenila svoje obchodné meno jedenkrát a svoje sídlo trikrát. Napriek týmto zmenám ide stále o tú istú obchodnú spoločnosť, len s iným obchodným menom a sídlom. Uvedené zmeny nemajú vplyv na právnu subjektivitu uvedenej obchodnej spoločnosti.“

Iné mestá pritom v súčasnej krízovej situácii využívajú vlastné zdroje, aby ušetrili peniaze. „Ak sa pýtate na ekonomické dopady, mesto Košice má ako jediné mesto v našej krajine ekonomický krízový štáb, ktorý rieši finančné dopady pandémie na samosprávu.

Naši zamestnanci vypracovali odhadované výpadky a informovali sme o nich v tlačových správach na stránke mesta,“ vysvetlil hovorca Košíc Vladimír Fabian. Rovnako podľa portálu topky.sk postupuje aj Banská Bystrica: scenáre boli vypracované vlastnými zamestnancami.