Úvod Politika Béla Bugár možno bude kandidovať na prezidenta

Béla Bugár možno bude kandidovať na prezidenta

Foto: archív

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 nevylúčil, že by sa mohol stať kandidátom jeho strany na post prezidenta v budúcoročných voľbách hlavy štátu. Most-Híd svoje rozhodnutie oznámi na sneme strany 9. júna. Vládna koalícia nebude mať podľa Bugára jedného spoločného kandidáta.

Bugárova spoludiskutujúca Veronika Remišová (OĽaNO) nerozmýšľa nad svojou vlastnou kandidatúrou za hlavu štátu. Ideálny by podľa nej bol spoločný kandidát opozície, o čom budú opozičné strany rokovať. Dodala, že OĽaNO už „má nejaké mená“.

Poslanci strany Most-Híd nebudú podľa Bugára hlasovať za návrh z dielne Ľudovej strany Naše Slovensko na sprísnenie interrupcií. Ak by niekto z vládnej koalície hlasoval za, bude to porušenie koaličnej zmluvy. Nepredpokladá preto, že návrh bude posunutý do druhého čítania. Remišová povedala, že poslanci OĽaNO budú o tomto návrhu hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. „Nebudeme nútiť poslancov, ako hlasovať,“ vyhlásila.

Foto: archív

OĽaNO nepodporí návrh ústavného zákona na stanovenie maximálneho veku odchodu do dôchodku, ktorý by podľa Remišovej vniesol do celého systému chaos. Ako povedala, OĽaNO dáva vlastný návrh, o ktorom prebieha v strane diskusia. Ani Bugár si podľa vlastných slov nie je istý, či má „zastropovanie“ dôchodkového veku riešiť ústavný zákon. „Sme za stabilizovanie dôchodkového veku tak, aby človek vedel päť rokov dopredu, kedy pôjde do dôchodku,“ vyhlásil.

Čo sa týka návrhu zákona o voľbe policajného prezidenta, súčasný návrh podľa Remišovej „zabetónuje nominanta tejto vlády v tomto úrade na sedem rokov“. Most-Híd pokladá návrh zákona sa dobrý. Bugár zatiaľ nepozná meno osoby, ktorá dočasne nahradí vo funkcii odstupujúceho policajného šéfa Tibora Gašpara, ale ministerka vnútra Denisa Saková podľa neho už má vybratého kandidáta.