Úvod Ekonomika Belgický premiér: EÚ nebude rozširovať sankcie proti Rusku

Belgický premiér: EÚ nebude rozširovať sankcie proti Rusku

Foto: archív

Aj keď západné krajiny vystupujú v otázke protiruských sankcií navonok viac-menej jednotne, čoraz častejšie sa ozývajú hlasy volajúce po ich zrušení. Ukazuje sa totiž, že viac škodia Západu ako Moskve. Už zhruba rok po ich zavedení, v júni 2015, odhadovali ekonómovia hospodárske straty členských krajín EÚ na približne sto miliárd eur.

K tradičným kritikom obchodných reštrikcií patrí Nemecko, Francúzsko či Taliansko. Zdá sa však, že sa na celú problematiku začínajú konečne pozerať realisticky aj na vyšších miestach – belgický premiér Charles Michel vyhlásil, že sa Európska únia rozhodla sankcie viac nerozširovať.

Michel je presvedčený, že EÚ síce o Rusku veľa hovorí, ale málo s ním komunikuje. Preto vyzýva na dialóg s Moskvou, ktorý by mal prispieť k vzájomnému zlepšeniu ekonomických aj politických vzťahov. Jeho slová podporil i ruský premiér Dmitrij Medvedev. Spoluprácu treba podľa neho rozvíjať nielen v oblasti obchodu, ale aj v medzinárodných vzťahoch. Najmä v období, keď svet čelí zvýšenej teroristickej hrozbe.

Z nezhôd medzi Ruskom a úniou budú profitovať v prvom rade teroristi. Aj na to by mali myslieť tí, ktorí hlasujú za zavedenie sankcií. Obchodné reštrikcie pritom podľa Medvedeva nedosahujú ani tretinu predpokladanej efektívnosti.

Belgický premiér Charles Michel. (Foto: archív)

Belgicko je pre Moskvu stále perspektívnym obchodným aj investičným partnerom, a to aj napriek rôznym názorom na Krym či situáciu na juhovýchode Ukrajiny. V Rusku sa realizujú projekty s účasťou približne 35 belgických spoločností v oblasti ľahkého aj ťažkého priemyslu, poľnohospodárstva, informačných technológií, zdravotníctva či obchodu.

Záujem je však aj o metalurgiu, diamanty, energetiku alebo ruský skvapalnený plyn. Rusko exportuje do Belgicka predovšetkým drahé kovy a kamene, nerastné suroviny a kovy. Dováža odtiaľ zase najmä výrobky chemického priemyslu, stroje a dopravné prostriedky.

Proti sankciám dlhodobo vystupujú najmä niektoré talianske regióny. Benátsky parlament nedávno schválil novú rezolúciu, kde vyslovuje rozhodný protest proti ich predlžovaniu a vyzýva na ich okamžité zrušenie. Dokument je výsledkom práce komisie, ktorá vyhodnotila negatívne dôsledky sankčnej politiky.

Uvádza sa v ňom, že v rokoch 2013 – 2016 sa export Benátska znížil o 35,6 percenta. Tento región má pritom dlhodobý záujem o úzku spoluprácu s Ruskom. „Vyzývame vládu, parlament aj európske inštitúcie prehodnotiť režim komerčných vzťahov medzi EÚ a Ruskom a zrušiť sankcie,“ píše sa v dokumente.

Benátsko ako prvé z talianskych regiónov prijalo 18. mája 2016 rezolúciu vyzývajúcu vládu odsúdiť politiku EÚ, zrušiť protiruské sankcie a priznať Krym ako súčasť Ruska. Tento dokument podporil aj regionálny parlament Ligúrie, Lombardska a Toskánska.