Úvod ZO ZAHRANIČIA Belgický súd odmietol vydať do Španielska ďalšieho katalánskeho politika

Belgický súd odmietol vydať do Španielska ďalšieho katalánskeho politika

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont. (Foto: archív)

Belgický súd odmietol vydať do Španielska bývalého ministra kultúry katalánskej regionálnej vlády Lluísa Puigea. Toho španielsky najvyšší súd viní zo sprenevery verejných peňazí, čoho sa mal dopustiť v súvislosti s referendom o nezávislosti Katalánska v roku 2017, podobne ako jeho kolegovia z bývalej regionálnej vlády.

Vydanie Puigea, ktorý na jeseň 2017 ušiel zo Španielska do Belgicka spolu s expremiérom katalánskej vlády Carlesom Puigdemontom a niekoľkými ďalšími ministrami regionálnej vlády, žiada španielsky najvyšší súd. Na politikov vydal sudca Pablo Llarena európsky zatykač.

Podľa verdiktu belgického súdu však Llarena nemá kompetencie na vydanie zatykača, keďže spreneveru verejných peňazí by mal súdiť najvyšší katalánsky súd. Podľa katalánskeho denníka El Periódico môže tento verdikt skomplikovať aj vydanie Puigdemonta a ďalších katalánskych politikov.

O tom, či bude Puigdemont zbavený imunity, by musel rozhodnúť Európsky parlament. Bývalý katalánsky premiér je v Španielsku obvinený nielen zo sprenevery, ale aj zo vzbury. Deväť katalánskych politikov už dostalo tresty väzenia na 9 až 13 rokov za vzburu.

Politikom, ktorí sa snažili o nezávislosť hospodársky vyspelého regiónu na severovýchode Španielska, pôvodne hrozilo až 30 rokov väzenia. Ich uväznenie vyvolalo v Španielsku masové demonštrácie. Tresty pre katalánskych politikov kritizoval na príklad aj futbalový tím FC Barcelona a vyzval na riešenie katalánskej otázky politickým dialógom.