Úvod Z DOMOVA Belousovová: Čaputová organizuje pre postihnutých povodňou zbierku, Korčok dal bieloruskej opozícii zo...

Belousovová: Čaputová organizuje pre postihnutých povodňou zbierku, Korčok dal bieloruskej opozícii zo štátneho stotisíc

Anna Belousovová. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila prostredníctvom sociálnej sietie úprimnú sústrasť rodine, priateľom a blízkym obete pondelkovej ničivej povodne v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica.

Nad obcou sa po silných dažďoch pretrhla protipovodňová hrádza a valiaca sa voda spôsobila obyvateľom veľké škody na majetku. Nešťastie má aj jednu ľudskú obeť – povodeň neprežil bývalý starosta obce.

„Súcitím so všetkými obyvateľmi obce, ktorým veľká voda zničila ich majetok a poškodila domovy. V obci sú stále bez pitnej vody aj bez plynu a potrvá niekoľko dní, kým sa život v obci podarí obnoviť. 

Pri odstraňovaní škôd pomáhali dobrovoľní hasiči aj armáda, no škody na súkromných majetkoch sú značné. Voda zničila záhrady, brala autá, stavebný materiál, hračky aj náradie,“ uviedla na sociálnej sieti  prezidentka.

Pri tejto príležitosti hlava štátu spomenula aj verejnú finančnú zbierku, ktorá sa pripravuje na pomoc postihnutým obyvateľom. “Je mi ľúto, že príchod jari je v Rudne nad Hronom spojený s takýmto nešťastím, starostovi obce aj jej obyvateľom želám veľa síl a verím, že pripravovaná pomoc ich ťažkú situáciu aspoň  sčasti dokáže zmierniť,“ pokračovala hlava štátu.

Na informáciu Zuzany Čaputovej zareagovala bývalá poslankyňa a podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky a šéfka strany Národ a spravodlivosť Anna Belousovová. 

Tú nahnevalo, že kým na podporu opozície v Bielorusku minister zahraničných vecí Ivan Korčok venoval zo štátnych financí viac ako stotisíc eur, na pomoc vlastným obyvateľom sa musí vyhlasovať zbierka.

„Pre ľudí postihnutých živelnou pohromou ide prezidentka organizovať zbierku. Bolo to treba urobiť opačne. Zbierku mala urobiť pre bieloruskú opozíciu a stotisíc by bolo pre tých, čo to teraz potrebujú,“ uviedla exposlankyňa.

Bieloruskej protilukašenkovskej opozícii poskytla Slovenská republika z kapitoly rozvojovej spolupráce 119.185 eur. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.