Úvod Z DOMOVA Benčík a Hvorecký budú prednášať dôchodcom, ako sa brániť pred hoaxami a...

Benčík a Hvorecký budú prednášať dôchodcom, ako sa brániť pred hoaxami a fake news

Ján Benčík. (Foto: archív)

Nadácia Socia, ktorá sa prezentuje ako mimovládna organizácia podporujúca sociálne zmeny, sa vo svojej najnovšej kampani s názvom „Staroba sa nás dotýka“, načasovanej tesne pred parlamentnými voľbami, nepriamo zapája do politického boja v prospech neoliberálnych strán.

Jedným z jej cieľov je totiž snaha “pomôcť seniorom zorientovať sa v často zložitom online prostredí” a upozorňovať ich, ako sa brániť pred hoaxami a tzv. fake news, čo je typická agenda neoliberálov.

Kampaň sa prezentuje prevažne v podobe platených mediálnych výstupov a dôchodcov opisuje ako ľudí, ktorí “nie sú schopní overovať si informácie”. To, že seniori údajne nevedia rozoznať falošné správy od pravdivých si myslí aj spevák Peter Lipa, herec František Kovár a spisovateľka Etela Farkašová.

Tí síce patria do rovnakej vekovej kategórie, keďže však všetci traja prijali ponuku nadácie Socia a stali sa tvárami kampane, zrejme sa na rozdiel od iných seniorov cítia v internetovom priestore a v schopnosti vnímať dôveryhodnosť informácií zorientovanejší.

Tvrdia, že starší ľudia sú skupinou, ktorá je výrazne zasahovaná množstvom dezinformácií či internetových hoaxov. Je to vraj preto, že veľkú časť života prežili v komunistickom režime, kde “fungovala len jedna štátna televízia, rozhlas a noviny a existovala jedna pravda, o ktorej sa nediskutovalo”. Dôchodcom chcú pomáhať rozoznávať “skutočnú” pravdu od falošných správ, aby sa nedali zmanipulovať zavádzajúcimi informáciami.

Reprodukcia: archív

Kampaň podporuje aj magistrát hlavného mesta, ktorý poskytne nadácii Socia exkluzívne priestory Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca. Tam nadácia 5. decembra uskutoční konferenciu venovanú mediálnej gramotnosti seniorov. Osobnú záštitu nad akciou prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

V bloku prednášok s názvom “Súčasná propaganda” okrem iných vystúpi s prednáškou aj redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, ktorý sa na stránkach novín prezentuje ako špecialista na tzv. dezinformačné weby.

Najväčšími hviezdami akcie však nesporne budú občiansky aktivista, bloger a najnovšie aj kandidát na poslanca NR SR za Kiskovu stranu Za ľudí, dôchodca Ján Benčík a spisovateľ Michal Hvorecký. Tí si pre seniorské publikum pripravili prednášku “Ako sa brániť pred falošnými správami”.

“Propagandisti v službách neoliberalizmu, ktorí si ‘sprivatizovali’ pravdu, označujú dôchodcov za nesvojprávnych ľudí. Chcú im predpisovať, čo si majú myslieť a aké médiá smú a nesmú sledovať. Sú úbohí,” poznamenal na adresu prednášajúcich na spomenutej konferencii šéfredaktor portálu napalete.sk Pavel Kapusta.