Úvod ZO ZAHRANIČIA Berlín dodá Kyjevu Leopardy. Nemecké tanky budú po 82 rokoch opät bojovať...

Berlín dodá Kyjevu Leopardy. Nemecké tanky budú po 82 rokoch opät bojovať proti Rusku

Foto: archív

Nemecká vláda napokon podľahla tlaku kolektívneho Západu a prijala rozhodnutie, že dodá Ukrajine tanky Leopard 2 a takisto povolila ich dodávky ďalším krajinám. Spolkový kancelár Olaf Scholz povedal, že Nemecko koná v úzkej spolupráci so svojimi spojencami.

Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory. Berlín sa v posledných týždňoch dostal pod veľký tlak NATO a západných krajín, aby dodal Kyjevu nemecké tanky Leopard 2 a zároveň povolil ich vývoz na Ukrajinu štátom, ktoré ich majú vo výzbroji.

Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Kyjevu poslať svoje tanky Abrams. Nemecký minister obrany Boris Pistorius vyhlsáil, že prvé tanky Leopard 2 by mohli byť na Ukrajinu dodané o približne tri mesiace. Dodal, že najprv sa urýchlene začne výcvik a dohodnú sa zásobovacie cesty.

Rozhodnutie dodať tanky Kyjevu označil Pistorius po zasadnutí obranného výboru Spolkového snemu za „historické“. Bolo totiž prijaté koordinovane na pozadí „vysoko explozívnej situácie na Ukrajine“. Minister dodal, že Nemecko sa priamo nestane súčasťou tohto vojnového konfliktu.

Nemecké bojové tanky budú po prvý raz od 2. svetovej vojny použité na európskom bojisku a po takmer 82 rokoch budú opäť bojovať proti ruským silám. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory.

Nemecký kancelár Olaf Scholz pred poslancami Bundestagu a členmi vlády poznamenal, že je „správne“, že krajiny v úzkej spolupráci s partnermi dodávajú Ukrajine zbrane, keďže Rusko vedie „hroznú vojnu, ktorá spochybňuje princípy, na ktorých sme sa v Európe dohodli“.

Scholz zdôraznil, že Nemecko spolu s Britániou dodáva Ukrajine najviac zbraní. „Ak zhrnieme, čo sme sa doteraz rozhodli dodať, potom môžeme povedať, že Nemecko bude vždy priekopníkom v podpore Ukrajiny,” povedal.

Moskva označila za rozhodnutie Berlína o dodávkach tankov na Ukrajinu za extrémne nebezpečné. Ako uviedol horca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, tanky Leopard 2 budú zničené na bojisku. „Tieto mimoriadne drahé tanky zhoria ako všetky ostatné,“ vyhlásil Peskov.

Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev tiež krok nemeckej vlády kritizoval. “Prenesie konflikt na novú úroveň konfrontácie a protirečí vyhláseniam nemeckých politikov o neochote Nemeckej spolkovej republiky nechať sa doň vtiahnuť,“ napísal Nečajev vo vyhlásení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi za schválenie dodávky tankov Leopard 2 jeho krajine. „Úprimne ďakujem pánovi kancelárovi a všetkým našim priateľom v Nemecku,“ uviedol Zelenskyj.