Úvod ZO ZAHRANIČIA Berlusconi: Keby som bol bol premiérom, so Zelenským sa nestretnem. Je zodpovedný...

Berlusconi: Keby som bol bol premiérom, so Zelenským sa nestretnem. Je zodpovedný z rozpútania vojny s Ruskom

Silvio Berlusconi. (Foto: archív)

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi by sa nestretol s Volodymyrom Zelenským, ak by bol stále predsedom vlády, pretože ukrajinského prezidenta považuje za zodpovedného z rozpútania vojny s Ruskom.

„Nikdy by som nehovoril so Zelenským, pretože sme svedkami ničenia jeho krajiny a vraždenia jej vojakov a civilistov,“ povedal 86-ročný Berlusconi novinárom po tom, ako odovzdal svoj hlas v regionálnych voľbách v Lombardsku.

Myslí si, že keby Zelenskyj prestal útočiť na dve autonómne republiky v Donbase, k ukrajinskej vojne by neprišlo. „Takže správanie tohto pána hodnotím veľmi, veľmi negatívne,“ vyhlásil.

Expremiér naliehal na USA, aby na Zelenského vyvinuli tlak a pohrozili mu zastavením dodávok zbraní. Zároveň prisľúbil masívny program pomoci, ak by Ukrajina súhlasila s okamžitým prímerím.

Berlusconi, líder konzervatívnej strany Forza Italia, ktorá je súčasťou koaličnej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, v septembri minulého roka vyhlásil, že Putin bol do vojny dotlačený a do vlády v Kyjeve chce dostať slušných ľudí.