Hygienické prostriedky poskytujú ženám pohodlie, ktoré naše staré mamy nepoznali. S tampónom možno behať, plávať alebo skákať na trampolíne aj v bielych obtiahnutých nohaviciach.

Stúpajúci výskyt ochorení krčka maternice, maternice či vaječníkov však vyvoláva otázku: ako je možné, že si do tela vkladáme rakovinotvorný materiál a pritom nič nevieme o hroziacich zdravotných rizikách?

Nebezpečný chlór
Tampóny a vložky, ale aj jednorazové plienky pre deti predstavujú veľké zdravotné riziko. Syntetický materiál vstrebáva telesné tekutiny v takej veľkej miere, že vytvára vhodné podmienky pre vznik tzv. syndrómu toxického šoku (TSS).

Prejavuje sa nevoľnosťami, zvýšenou teplotou nad 39 stupňov, zvracaním alebo hnačkou. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, zvýšený pulz, pokles krvného tlaku, bolesti svalov aj vyrážka ako po spálení slnkom. TSS však nie je tou najväčšou hrozbou.

NA BIELENIE TÝCHTO VÝROBKOV SA POUŽÍVA CHLÓR, UVOĽŇUJÚCI KARCINOGÉNNY DIOXÍN.

Foto: archív
Foto: archív

Jeho pôsobenie zvyšuje riziko vzniku onkologických ochorení a spôsobuje aj hormonálnu nerovnováhu, poškodenie reprodukčných orgánov alebo neplodnosť. Zároveň tlmí činnosť imunitného systému a zvyšuje riziko spontánneho potratu alebo poškodenia plodu.

Nebezpečný 1,4-dioxan bol jednou z hlavných zložiek chemickej zmesi Agent Orange, ktorá sa vo veľkej miere používala počas vojny vo Vietname a spôsobila veľký výskyt onkologických ochorení vietnamských vojakov. Zvyšky chlóru okrem toho pôsobia na pokožku dráždivo a vysušujú ju.

Prírodné alternatívy
Na trhu však existujú aj bezpečné výrobky. Vyskúšajte vložky a tampóny zo stopercentnej biobavlny, nebielené chlórom. Na rozdiel od bežných hygienických prostriedkov, vyrobených zo syntetických látok, nepodporujú množenie baktérií spôsobujúcich TSS.

VHODNÉ SÚ AJ MENŠTRUAČNÉ POHÁRIKY ZO STOPERCENTNÉHO CHIRURGICKÉHO SILIKÓNU.

Hoci látkové vložky pôsobia ako návrat do čias našich starých mám, pomaly sa vracajú do našich kabeliek. Na rozdiel od bežných menštruačných vložiek totiž neobsahujú absorpčné, dezodoračné a bieliace prísady, ktoré môžu narušiť prirodzené vaginálne prostredie.

Siahnuť možno aj po prírodnej menštruačnej hube bez dioxínov, bieliacich látok a syntetických farbív.

Foto: archív
Foto: archív

Prečítajte si aj: Pri migréne pomáha himalájska soľ