Úvod Politika Bezpečnosť športovcov na ZOH je ohrozená, aj vinou USA

Bezpečnosť športovcov na ZOH je ohrozená, aj vinou USA

Foto: archív

V súvislosti s blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami (ZOH), ktoré sa budú konať od 9. do 25. februára  v juhokórejskom Pchjongčchangu, sa už dlhší čas skloňuje slovo bezpečnosť. Obavy vyjadrujú predovšetkým Spojené štáty americké, ozvali sa však aj varovné hlasy z Francúzska, Rakúska a Nemecka. Dôvodom má byť bezprostredný sused Južnej Kórey – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) na čele s komunistickým vodcom Kim Čong-unom, s ktorým má Soul i Washington desaťročia napäté vzťahy.

Hlavným argumentom je politická a vojenská nestabilita v oblasti z dôvodu aktívneho severokórejského jadrového programu. Pchjongčchang je od hranice s KĽDR vzdialený iba 80 kilometrov. USA z tohto dôvodu dokonca ešte v lete minulého roka zvažovali, či vôbec vyšlú na zimnú olympiádu svojich športovcov. Neskôr však ich účasť potvrdili s tým, že zintenzívnili s Južnou Kóreou spoluprácu v bezpečnostných otázkach, týkajúcich sa organizácie Hier XXIII. olympiády.

Napätie na Kórejskom polostrove však nezvyšuje iba Severná Kórea, ale nepochybne aj Spojené štáty. Provokatívne vyhlásenia Donalda Trumpa v posledných mesiacoch na adresu KĽDR a jej lídra situáciu na Kórejskom polostrove len vyostrili. Boli síce reakciou na testy severokórejských jadrových rakiet, ale kritici americkému prezidentovi vyčítajú nedostatok diplomacie a politickú nerozvážnosť. “Sme oveľa bližšie ku skutočnému konfliktu so Severnou Kóreou, ako si Američania uvedomujú,” povedala nedávno pre magazín Vox demokratická senátorka Tammy Duckworthová, ktorá svojho času slúžila ako vojačka v Iraku.

Donald Trump verzus Kim Čong-un. (Koláž: archív)

Spomenutý magazín konštatoval, že ani Trumpovi najbližší spolupracovníci sa prezidenta nesnažia pribrzdiť v jeho vyjadreniach a rozhodnutiach. Trump prilieva oheň do vzájomného sporu tým, že často verejne hovorí o “denuklearizácii KĽDR”, “preventívnej vojne” či “preventívnom útoku”. Z mnohých vyjadrení americkej administratívy vyplýva, že USA sú pripravené na reálnu možnosť kórejskej vojny.

Je preto prirodzené, že Kim Čong-unov režim reaguje prudko – nielen verbálne, ale aj stupňovaním periodicity jadrových testov. Nik si v tejto vypätej situácii nemôže byť istý, čo všetko sa môže pri nevypočítateľnosti vedenia KĽDR, ktoré je permanentne provokované zo strany USA, stať. Severokórejský člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Ung Čchang na otázku, či bude Kórejská republika bezpečná pre ZOH, odpovedal: „To nikto nevie.“

Šéf MOV Thomas Bach síce vyhlásil, že bude apelovať na diplomatické riešenie konfliktu, v skutočnosti to však len ťažko zmení fakt, že bezpečnosť športovcov – a to zo všetkých krajín – na zimnej olympiáde 2018 je skutočne do istej miery ohrozená. A nepochybne aj vinou Spojených štátov.

Foto: archív