Úvod ZO ZAHRANIČIA Bezpečnostná rada OSN neschválila rezolúciu o zákaze zbraní vo vesmíre, navrhnutú Ruskom

Bezpečnostná rada OSN neschválila rezolúciu o zákaze zbraní vo vesmíre, navrhnutú Ruskom

Foto: archív

Bezpečnostná rada (BR) OSN neprijala návrh rezolúcie predloženej Ruskou federáciou, žiadajúci zákaz rozmiestňovania či používania zbraní vo vesmíre. Za návrh zahlasovalo sedem členov BR OSN, rovnaký počet bol proti a jedna krajina sa zdržala hlasovania. Na schválenie bolo potrebných najmenej deväť hlasov v pätnásťčlennej rade.

Rusko návrh podalo začiatkom mája. Žiadalo, aby všetky krajiny vyvíjali úsilie s cieľom zabrániť nasadeniu, hrozbe či použitiu zbraní vo vesmíre a to „navždy“. BR OSN 24. apríla zablokovala podobný návrh predložený USA a Japonskom, keď ho vetovalo Rusko a Čína sa hlasovania zdržala.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia Bezpečnostnej rade OSN pri vetovaní tohto návrhu povedal, že návrh by sa mal vzťahovať na všetky druhy zbraní a avizoval plány Ruska predložiť novú rezolúciu.

Vetovaná rezolúcia predložená USA a Japonskom sa zameriavala výlučne na zbrane hromadného ničenia. Návrh by v prípade schválenia vyzval všetky krajiny sveta, aby ich nevyvíjali ani neumiestňovali vo vesmíre, ako to zakazuje medzinárodná zmluva z roku 1967, ktorú ratifikovali aj USA a Rusko, a aby súhlasili s overovaním plnenia dohody.

Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová po hlasovaní 24. apríla pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin deklaroval, že Moskva nemá v úmysle umiestniť jadrové zbrane vo vesmíre. Podľa jej slov však vetovanie návrhu Ruskom vyvoláva otázku, čo by ruská vláda mohla skrývať.