Úvod ZO ZAHRANIČIA Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila zabitie palestínskej novinárky

Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila zabitie palestínskej novinárky

Šírín Abú Aklaová. (Foto: archív)

Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila zabitie novinárky palestínsko-amerického pôvodu Šírín Abú Aklaovej a vyzvala na „okamžité, dôkladné, transparentné, poctivé a nestranné vyšetrenie“ prípadu.

Spravodajské agentúry s odvolaním sa na diplomatické zdroje uviedli, že vyhlásenie pre médiá schválilo pätnásť členov rady po tom, čo z neho na podnet Číny a Ruska vypustili časť textu zdôrazňujúceho dôležitosť slobody médií a potrebu zaistiť ochranu novinárov pôsobiacich v nebezpečných oblastiach. Píše sa v ňom, že novinári by mali byť chránení rovnako ako civilisti.

Novinárka prišla o život počas prestreliek v utečeneckom tábore Džanín, ktoré vypukli medzi izraelskými jednotkami a ozbrojenými Palestínčanmi. Obe strany sa teraz navzájom obviňujú zo zodpovednosti za smrteľné zranenie novinárky.

Televízia al-Džazíra, pre ktorú Aklaová pracovala, označuje incident z Džanínu za úmyselnú a chladnokrvnú vraždu a viní zaň izraelských vojakov. Podobný postoj zastáva aj palestínske vedenie i radoví Palestínčania.

Spojené štáty, Európska únia a Organizácia Spojených národov podporili výzvy na dôkladné vyšetrenie tohto incidentu, palestínska samospráva však odmietla spoločné vyšetrovanie, ktoré navrhol Izrael.