Úvod ZO ZAHRANIČIA Bezpečnostná rada OSN zamietla nezávislé vyšetrovanie výbuchov plynovodov Nord Stream

Bezpečnostná rada OSN zamietla nezávislé vyšetrovanie výbuchov plynovodov Nord Stream

Vizualizácia: archív

Bezpečnostná rada (BR) OSN v New Yorku zamietla návrh rezolúcie predložený Ruskom, ktorý vyzýval radu na nezávislé vyšetrenie vlaňajších výbuchov na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori.

Za rezolúciu hlasovalo Rusko, Čína a Brazília, ostatní členovia sa zdržali. Na schválenie rezolúcie je potrebné, aby za dokument hlasovalo minimálne deväť z 15 členov BR OSN a aby nijaký z piatich stálych členov Rady nevyužil právo veta.

Zástupca amerického veľvyslanca pri OSN Robert Wood povedal, že vyšetrovanie OSN nie je potrebné, keďže Švédsko, Dánsko a Nemecko „pokračujú v komplexnom, transparentnom a nestrannom vyšetrovaní“.

Každý z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 pozostáva z dvoch potrubí určených na dodávku ruského plynu po dne Baltského mora do Nemecka. Tri zo štyroch potrubí boli v septembri minulého roka poškodené výbuchom.

Nepoškodené zostalo iba jedno potrubie plynovodu Nord Stream 2. Ten však ani nezapočal prevádzky, keďže Nemecko tesne pred začiatkom ruskej vojenskej operácie na Ukrajine nevydal na ňu povolenie.

Väčšinovým vlastníkom projektu Nord Stream je ruský Gazprom. Švédski i ďalší európski vyšetrovatelia sa domnievajú, že útoky boli úmyselné, no neuviedli, kto podľa nich za nimi stojí. Moskva od začiatku tvrdí, že išlo o sabotáž Západu.