Úvod Politika Bezpečnostný analytik Zábojník: EÚ je plná džihádistov

Bezpečnostný analytik Zábojník: EÚ je plná džihádistov

Foto: archív

Bezpečnostný imunitný systém chrániaci Európsku úniu pred terorizmom je neskutočne oslabený. Uviedol to pre TASR bezpečnostný analytik a bývalý šéf slovenských ochrankárov Juraj Zábojník.

„Spôsobili ho nepochopiteľné rozhodnutia niektorých politikov z vyspelých krajín EÚ, ktoré boli až zarážajúce a dnes môžeme otvorene skonštatovať, že červík je v jablku. Európska únia je plná džihádistov a budúci pionieri, z ktorých sa stanú onedlho samovražední atentátnici, sem prúdia ako študenti na zahraničné stáže,“ vyjadril svoj názor Zábojník.

„Preto rozprávať sa dnes o nejakých zvýšených bezpečnostných opatreniach, a čo prinesú, je irelevantné. Na modeloch útokov vo Veľkej Británii, v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, alebo ako bol posledný v Španielsku, sme mali možnosť vidieť, že bezpečnostné zložky pri tomto zákernom štýle uskutočnenia hrajú druhé husle.

I keď musím skonštatovať, že španielske bezpečnostné zložky bravúrne zvládli identifikáciu a zadržanie útočníkov, odhalenie celej projekcie a prípravy útoku, no nezvládli zabrániť útoku a v tom je ten celý problém, s ktorým bude Európa ešte dlho zápasiť. Prostredie je jednoducho neprehľadné a tie tisíce potenciálnych útočníkov nie je možné mať pod plnou kontrolou. Je nutné zmeniť legislatívu týkajúcu sa podozrivých ľudí a konať,“ zdôraznil analytik.

Juraj Zábojník. Foto: archív
Juraj Zábojník. Foto: archív