Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: Korunnému princovi som povedal, že je zodpovedný za vraždu Chášukdžího

Biden: Korunnému princovi som povedal, že je zodpovedný za vraždu Chášukdžího

Joe Biden a Muhammad bin Salmán. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden na rokovaní v Rijáde povedal saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi, že ho považuje za osobne zodpovedného za vraždu novinára a kritika saudskoarabského režimu Džamála Chášukdžího v Turecku.

Šéf Bieleho domu to oznámil na mediálnom brífingu po stretnutí s princom. Člen saudskej dynastie podľa prezidenta osobnú zodpovednosť poprel, čo však odporuje zisteniam americkej rozviedky o prípade, podľa ktorých korunný princ vraždu novinárov odsúhlasil.

Biden dodal, že Rijád môže očakávať americkú odozvu v prípade ďalších útokov na kritiky a disidentov. Pred stretnutím nebolo jasné, či Biden bude o vražde novinára so saudskoarabskými predstaviteľmi rokovať. Nakoniec im však pripomenul, že ľudské práva sú kľúčovým prvkom americkej zahraničnej politiky spoločne s bezpečnosťou a ekonomikou.

Biden s predstaviteľmi Saudskej Arábie rokoval aj o vojne v Jemene a v tejto súvislosti tlmočil druhej strane želanie USA predĺžiť a prehĺbiť prímerie. Rijád v občianskej vojne, ktorá spôsobila jednu z najzávažnejších súčasných humanitárnych kríz na svete, podporuje vládu, ktorá bojuje proti povstalcom podporovaným Iránom.

S Rijádom tiež hovoril o dohode o  strategických ostrovoch v Červenom mori. „Medzinárodné mierové sily vrátane amerických jednotiek opustia ostrov Tiran,“ povedal Biden. Stať sa tak má do konca roka. Ostrov leží pri egyptských, saudskoarabských a izraelských brehoch.

Odchod medzinárodných síl má zlepšiť vzťahov medzi týmito troma krajinami. Washington tiež privítal rozhodnutie Rijádu otvoriť svoj letecký priestor izraelským dopravcom, ktorí ho predtým až na výnimky nemohli využívať. Washington by si tiež želá, aby v blízkom čase Saudská Arábia zvýšila ťažbu ropy, od čoho si sľubuje stabilizovanie cien pohonných hmôt.

So saudskoarabskými predstaviteľmi rokoval Biden v kráľovskom paláci približne tri hodiny. Pre Bidena išlo o prvé priame stretnutie s korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorý sa snaží vylepšiť svoju medzinárodnú povesť. Salmán je považovaný za faktického vládcu v krajine.

Snúbenica zavraždeného novinára Chášukdžího Hatice Cengizová, ktorá požaduje vyšetrenie vraždy svojho partnera, Bidena za stretnutie so saudskoarabským korunným princom tvrdo kritizovala. Ako napísala na sociálnej sieti, Biden má po rokovaní na rukách krv obetí saudskoarabského režimu.

Energetické a bezpečnostné väzby a tiež obavy z posilňovania čínskeho a ruského vplyvu v oblasti nakoniec Washington prinútili, aby USA Rijád na medzinárodnej scéne neizolovali, pokračovala Cengizová.

Zavraždený Džamál Chášukdží. (Foto: archív)