Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden odmietol mierový plán Číny, pridala sa aj Ukrajina. Kazachstan ho podporil

Biden odmietol mierový plán Číny, pridala sa aj Ukrajina. Kazachstan ho podporil

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden zavrhol čínsky návrh mierového riešenia vojny na Ukrajine, pričom naznačil, že jeho realizácia by bola prospešná iba pre Rusko. „Ako by to mohlo byť dobré, ak tomu Putin tlieska?“ povedal Biden v reakcii na čínsky mierový plán v rozhovore pre televíziu ABC News.

„Nežartujem, myslím to smrteľne vážne,“ dodal americký prezident s tým, že v čínskom návrhu nevidel nič, čo by mohlo byť prospešné aj pre niekoho iného ako Rusko. Biden okrem kritiky čínskeho plánu úplne zavrhol aj myšlienku, že by mala mier na Ukrajine vyjednávať práve Čína. „Predstava, že Čína bude rokovať o výsledku vojny, nie je racionálna,“ povedal.

Čína pri príležitosti prvého výročia začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu zverejnila dvanásťbodový dokument o politickom urovnaní tohto konfliktu. Vyzvala pritom Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a upozornila tiež, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane.

Mierový plán Číny odmietol aj poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, pričom ho označil za nerealistický. Akýkoľvek „mierový plán“, ktorý zahŕňa len prímerie, nové vytýčenie hraníc a pokračovanie okupácie ukrajinského územia podľa Podoľaka nie je o mieri, ale len o zmrazení vojny, porážke Ukrajiny a nových etapách ruskej genocídy.

„Postoj Ukrajiny je známy, stiahnutie ruských síl k hraniciam z roku 1991,“ napísal. „Ak o sebe tvrdíte, že ste globálny hráč, neponúknete nerealistický plán. Nevsadíte na agresora, ktorý porušil medzinárodné právo a prehrá vojnu,“ dodal poradca ukrajinského prezidenta na sociálnej sieti.

Podporu čínskemu plánu vyjadril Kazachstan. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že víta postoj Číny na politické urovnanie ukrajinskej krízy. Návrh si podľa ministerstva zaslúži podporu, pretože by prispel ku skončeniu krviprelievania.

Kazachstan má s Ruskom 7500-kilometrovú spoločnú hranicu a je členom viacerých spoločných hospodárskych a vojenských zoskupení. Krajina však odmieta podporiť ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine, či uznať pripojenie ukrajinských regiónov Kremľom. Kazachstan sa zdržal hlasovania pri rezolúciách OSN odsudzujúcich Rusko.