Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden po masakri v texaskej škole: Preboha, kedy sa postavíme proti zbrojárskej...

Biden po masakri v texaskej škole: Preboha, kedy sa postavíme proti zbrojárskej loby?

Joe Biden. (Foto: archív)

Všetky obete streľby na základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde v americkom štáte Texas boli v čase krvavého incidentu v jednej triede. Pre viaceré americké médiá to uviedol poručík texaského ministerstva verejnej bezpečnosti Christopher Olivarez. Spresnil, že v miestnosti sa útočiaci mladík pred streľbou zabarikádoval.

„Vieme, že strelec pred streľbou v škole postrelil svoju starú mamu. Potom z miesta činu unikal vo vozidle. Bol v tesnej blízkosti školy, kde sme zalarmovali miestne orgány činné v trestnom konaní. Na policajné oddelenie v Uvalde sme dostali oznámenie o tom, že do školy vchádza havarované vozidlo a osoba so zbraňou,“ uviedol Olivarez pre televíziu NBC.

„Strelcovi sa podarilo vstúpiť do triedy a zabarikádovať sa tam. Potom začal strieľať do detí a učiteľov, ktorí boli v miestnosti… Začal strieľať na každého, kto mu stál v ceste,“ vysvetlil Olivarez. Poručík v rozhovore pre televíziu CNN povedal, že polícia „má stále veľa nezodpovedaných otázok“ a v tejto chvíli nevie určiť, či bola škola primárnym terčom útoku.

Strelcom bol 18-ročný Salvador Ramos, ktorého polícia pri zásahu zastrelila. Vyzbrojený dvoma útočnými puškami zabil devätnásť detí a dvoch dospelých. Ramos 16. mája dovŕšil 18 rokov a deň nato si legálne kúpil útočnú pušku typu AR-15 použité pri mnohých krvavých útokoch. O deň neskôr si mal kúpiť 375 nábojov a o ďalšie dva dni novú pušku.

Tragédia je najnovšou zo série strelieb na školách v Spojených štátoch. Ide o druhú najhoršiu streľbu na základnej či strednej škole v dejinách USA. Americký prezident Joe Biden v emotívnom prejave apeloval na reguláciu zbraní.

Položil otázku, prečo sú Američania ochotní tieto masakry tolerovať. „Preboha, kedy postavíme proti zbrojárskej loby? Kedy, preboha, urobíme to, čo treba urobiť?“ spýtal sa Biden v súvislosti s prísnejšou kontrolou zbraní.