Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden pochválil Snemovňu reprezentantov, že odvrátila hroziacu platobnú neschopnosť USA

Biden pochválil Snemovňu reprezentantov, že odvrátila hroziacu platobnú neschopnosť USA

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden pochválil hlasovanie Snemovne reprezentantov o zvýšení limitu federálneho dlhu ako rozhodujúci krok, ktorý odvráti platobnú neschopnosť USA. Súčasne privítal, že demokrati a republikáni boli schopní nájsť kompromisné riešenie.

„Snemovňa reprezentantov spravila rozhodujúci krok vpred, aby zabránila prvej platobnej neschopnosti v histórii USA a ochránila ťažko dosiahnuté a historické hospodárske oživenie našej krajiny,“ uviedol Biden vo vyhlásení. Dodal, že jedinou cestou vpred je kompromis medzi najsilnejšími politickým stranami v Kongrese.

Za návrh zákona, o ktorom Biden rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym, hlasovala hlboko rozdelená dolná komora Kongresu pomerom hlasov 314 k 117. Očakáva sa, že Senát bude o návrhu zákona hlasovať do konca týždňa.

K hlasovaniu prišlo päť dní pred termínom stanoveným ministerstvom financií USA. Ak by k schváleniu návrhu v Kongrese neprišlo, Spojeným štátom by hrozilo, že by sa od 5. júna dostali do platobnej neschopnosti.