Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: USA čelia extrémizmu nadradenosti belošskej rasy, ktorý porazíme

Biden: USA čelia extrémizmu nadradenosti belošskej rasy, ktorý porazíme

Joe Biden počas inauguračného prejavu. (Foto: archív)

Joe Biden zložil pred západným krídlom washingtonského Kapitolu slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak vo veku 78 rokov 46. prezidentom Spojených štátov amerických. Počas prísahy mal ruku položenú na 127-ročnom výtlačku Biblie, ktorú držala jeho manželka Jill.

„Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj,“ povedal Biden.

Slávnostnú prísahu zložila aj nová viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Stala sa tak prvou ženou – viceprezidentkou Spojených štátov i prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

V dôsledku koronavírusovej pandémie sa ceremoniál konal bez účasti tisícok divákov. Účastníci museli medzi sebou dodržiavať bezpečné rozstupy a mali založené rúška. Pre obavy z možných násilností podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa aj za prísnych bezpečnostných opatrení. Pentagón v okolí sídla Kongresu nasadil 25.000 príslušníkov Národnej gardy.

Na Bidenovej inaugurácii sa zúčastnili exprezidenti USA Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, takisto ako aj bývalé prvé dámy Michelle Obamová, Laura Bushová a Hillary Clintonová. Prišiel aj dosluhujúci viceprezident Mike Pence.

Okrem exprezidentov sa na ceremónii zúčastnila aj väčšina kongresmanov či sudcovia Najvyššieho súdu. Prítomní boli tiež zástupcovia Republikánskej a Demokratickej strany.  Inaugurácie sa nezúčastnil Donald Trump, čím sa stal piatym americkým prezidentom, ktorý nebol prítomný prítomný na prísahe svojho nástupcu.

Pandémia viedla výbor amerického Kongresu, ktorý mal na starosti prípravu prezidentskej prísahy, k výraznému zníženiu počtu pozvaných hostí. Výbor zvyčajne vydáva členom Kongresu 200.000 vstupeniek, počet účastníkov bol tentoraz približne tisíc. Nekonal sa ani tradičný slávnostný obed. Inauguračné bály a sprievody nahradili virtuálne podujatia.

Foto: archív

„Vôľa ľudu bola vypočutá a vôľa ľudu bola naplnená. Opäť sme sa naučili, že demokracia je vzácna a krehká. V túto hodinu, moji priatelia, zvíťazila,“ povedal Biden vo svojom inauguračnom prejave. „Toto je deň Ameriky. Toto je deň demokracie. Deň histórie a nádeje, obnovy a odhodlania,“ pokračoval.

Povedal tiež, že krajina prežíva náročné obdobie, čím mal na mysli pandémiu nového koronavírusu a hospodársky pokles. Ďalej sľúbil, že porazí politický extrémizmus a domáci terorizmus. USA podľa neho čelia „vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme“.

Biden tiež vyzval na tichú modlitbu za 400.000 obyvateľov USA, ktorí podľahli chorobe COVID-19. Američanov vyzval, aby boli jednotní v boji proti pandémii, s tým, že krajina musí dať politiku bokom.

Odsúdil tých, ktorí klamstvom získavajú moc. Zaviazal sa, že bude prezidentom všetkých Američanov, pričom bude bojovať aj za tých, ktorí ho nevolili. Nový prezident takisto vyzval občanov, aby „odmietli kultúru, v ktorej sú zmanipulované samotné fakty“.

Po skrátenej jazde s prezidentskou eskortou ulicami Washingtonu, ktoré boli v dôsledku opatrení súvisiacich s bezpečnosťou i pandémiou koronavírusu takmer prázdne, prešiel prezidentský pár posledné metre k hlavnému vstupu do Bieleho domu pešo. „Je to pocit, akoby som išiel domov,“ povedal Biden reportérovi televízie NBC News.