Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: USA neposkytnú Ukrajine raketový systém s dosahom na Rusko. Medvedev: Je...

Biden: USA neposkytnú Ukrajine raketový systém s dosahom na Rusko. Medvedev: Je to rozumné

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden vylúčil možnosť, že by Spojené štáty poskytli Ukrajine raketový systém, ktorým by Kyjev dokázal zasiahnuť ruské územie. „Nepošleme na Ukrajinu raketový systém, ktorý by dokázal zasiahnuť Rusko,“ povedal Biden.

Americká stanica CNN s odvolaním sa na viacerých nemenovaných predstaviteľov uviedla, že USA zvažujú dodať Ukrajine v rámci nového balíka vojenskej pomoci moderný delostrelecký salvový raketový systém, ktorý Kyjev žiada.

Tento systém dokáže vystreliť rakety do vzdialenosti stoviek kilometrov, teda omnoho ďalej než sú schopné raketové systémy, ktoré majú ukrajinské sily momentálne k dispozícii. Kyjev od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už pravdepodobne podnikol viacero cezhraničných útokov na ruské územie. Ukrajinskí predstavitelia ich však doposiaľ nepotvrdili ani nevyvrátili.

Rusko Bidenovo vyjadrenie privítalo – podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady a exprezident Ruska Dmitrij Medvedev ho označil za rozumné. Na sociálnej sieti napísal, že v prípade útoku na ruské mestá by ruské ozbrojené sily splnili svoju hrozbu a zasiahli by centrá, kde sa prijali rozhodnutia o útoku na ruské ciele.

Medvedev podotkol, že niektoré z centier, kde padajú takéto rozhodnutia, nie sú v Kyjeve. „Čo by nasledovalo, netreba vysvetľovať,“ dodal niekdajší prezident. Moskva ešte pred Bidenovým vyhlásením varovala, že ohrozenie Ruska by konflikt eskalovalo. Západným krajinám zároveň odkázala, že vyzbrojovaním Ukrajiny zo seba robia legitímne ciele ruského útoku.