Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden v telefonáte so Stoltenbergom potvrdil oddanosť USA Severoatlantickej aliancii

Biden v telefonáte so Stoltenbergom potvrdil oddanosť USA Severoatlantickej aliancii

Jens Stoltenberg a Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden v telefonáte s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom potvrdil záväzky Spojených štátov voči kolektívnej obrane. Biden oznámil svoj úmysel radiť sa a pracovať so spojencami v celej škále spoločných bezpečnostných problémov, vrátane terorizmu, ruskej priebojnosti a narastajúceho vplyvu Číny.

Biden aj Stoltenberg sa tiež zaviazali k spolupráci pri riešení klimatických zmien a pandémie koronavírusu. Zhodli sa, že je potrebné „zachovať trend zvyšovania výdavkov na obranu, aby boli naše národy bezpečné v nepredvídateľnom svete“.

Šéf Severoatlantickej aliancie Stoltenberg v samostatnom vyhlásení napísal, že bolo „skvelé“ rozprávať sa s Bidenom a že sa teší na úzku spoluprácu s americkým prezidentom počas novej kapitoly NATO. Stoltenberg zdôraznil, že „NATO je priestor, kde sa Európania a Američania stretávajú každý deň a kde spoločne môžeme čeliť výzvam, ktorým žiaden z našich štátov nemôže čeliť sám“.

Telefonát bol ocenený ako veľký posun v politike USA po štyroch rokoch vládnutia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý znevažoval spojencov NATO a vyzýval ich, aby venovali viac peňazí na obranu.

Biden naopak súhlasil, že sa bude spoločne s NATO podieľať na príprave samitu tejto aliancie, ktorý sa má konať v Bruseli tento rok. Už skôr americký Senát potvrdil Antonyho Blinkena za ministra zahraničných vecí. Na tento post ho vybral prezident Biden. Aj Blinken zdôraznil dôležitosť spolupráce so spojencami NATO a posilňovania aliancie.