Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: Za kyberútokom na americkú ropnú sieť sú Rusi

Biden: Za kyberútokom na americkú ropnú sieť sú Rusi

Foto: archív

Spojené štáty majú podozrenie, že hekerský útok na spoločnosť Colonial Pipeline sa uskutočnil z Ruska. Tamojšiu vládu s ním však podľa vyjadrení Joea Bidena nespájajú. Incident dočasne zastavil prevádzku kľúčovej siete na prepravu ropných produktov v USA.

Počítačová sieť Colonial Pipeline sa stala terčom vydieračského programu, ktorý zablokuje prístup do systému. Prevádzku rozsiahlej siete potrubí na prepravu ropných produktov z Texasu až na severovýchod USA sa však už podarilo takmer kompletne obnoviť.

Americkí vyšetrovatelia pripísali kyberútok skupine DarkSide spájanej s východnou Európou a Colonial Pipeline jej podľa informácií amerických médií už vyplatila požadované výkupné za odomknutie systému.

„Nemyslíme si, že do útoku bola zapojená ruská vláda,“ povedal Joe Biden. „Máme však veľký dôvod domnievať sa, že zločinci, ktorí útok uskutočnili, žijú v Rusku. Odtiaľ to prišlo.“ Dodal, že Moskva by mala bojovať proti aktivitám hekerov na svojom území.

Okrem oficiálnej verzie o útoku sa objavujú aj ďalšie špekulácie. Konzervatívne webové stránky a komentátori vykresľujú Bidenovu vládu ako pôvodcu chaosu. Podľa nich Washington nielenže nezvládol dočasný výpadok siete, ale dokonca ho celý zosnoval.

Niektoré stránky označujú za zdroj problémov Bidenov dekrét, iné dávajú rady na čerpacích staniciach vyvolané obavami z nedostatku pohonných hmôt do súvislosti s „novou zelenou dohodou“, čo je balík návrhov opatrení časti Demokratickej strany na boj proti zmenám klímy.

Na internete sa šíri materiál označujúci situáciu na východnom pobreží USA za „Bidenovu benzínovú krízu“, ale napríklad aj komentár so špekuláciou o tom, že vypnutie siete bolo súčasťou akéhosi sprisahania.

„Ľudia sa nemôžu sťažovať na ceny benzínu, ak nijaký benzín nie je“, „Dnes nedostatok benzínu, zajtra nedostatok potravín?“ boli najpopulárnejšie tweety, šíriace sa na internete.

Donald Trump na situáciu reagoval poznámkou, že jeho nástupca vytvára „jednu krízu za druhou“. „Najprv sme mali Bidenovu krízu na hranici… potom Bidenovu ekonomickú krízu, potom Bidenovu izraelskú krízu a teraz máme Bidenovu benzínovú krízu.“