Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden zvýši limit na počet migrantov, jeho administratíva však ich nápor nezvláda

Biden zvýši limit na počet migrantov, jeho administratíva však ich nápor nezvláda

Foto: archív

Americký prezident Joe Biden oznámil, že zvýši horný limit na počet migrantov prijatých do USA v tomto fiškálnom roku. Šéf Bieleho domu podpísal nariadenie predlžujúce do septembra platnosť horného limitu 15.000 prijatých utečencov.

Ten nastavil jeho predchodca Donald Trump. To však vyvolalo vlnu pobúrenia medzi Bidenovými demokratickými spolustraníkmi v americkom Kongrese. Bidenova administratíva totiž ešte vo februári oznámila, že tento limit plánuje zvýšiť na 62.500.

Zvýšenie limitu avizovala v reakcii na kritiku aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Zároveň však uviedla, že zvýšenie na avizovaných 62.500 prijatých utečencov je nepravdepodobné. Dôvodom sú podľa Psakiovej problémy, ktoré vláda zdedila po predchádzajúcej administratíve.

Bidenov opatrný prístup v súvislosti s migráciou je výsledkom toho, že nový prezident nechce pôsobiť „príliš otvorene“ alebo „mäkko“, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný vládny predstaviteľ.

Otázka migrácie je jednou z hlavných výziev pre prezidenta Joea Bidena, ktorý počas predvolebnej kampane avizoval humánnejšie zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl, pripomína agentúra AFP. Nápor migrantov však momentálne zahlcuje existujúcu infraštruktúru na hraniciach a prevláda názor, že Bidenova administratíva situáciu nezvláda.

Zvýšený počet migrantov, snažiacich sa dostať do Spojených štátov, je pre toto ročné obdobie bežný, píše AFP. Opoziční republikáni však tvrdia, že ide o mimoriadnu krízu zapríčinenú tým, že administratíva demokrata Bidena zmiernila tvrdú protiimigračnú politiku zavedenú predchádzajúcim prezidentom Donaldom Trumpom.