Úvod ZO ZAHRANIČIA Bidenova administratíva na sto dní zastaví všetky deportácie z USA

Bidenova administratíva na sto dní zastaví všetky deportácie z USA

Joe Biden. (Foto: archív)

Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena na sto dní zastaví všetky deportácie z územia USA. Cieľom tohto opatrenia je podľa Bieleho domu “zabezpečiť férový a účinný imigračný systém, ktorý sa bude zameriavať na ochranu národnej bezpečnosti, hraníc a verejnosti”.

Uvádza sa to v dokumente, ktorý zverejnilo ministerstvo vnútornej bezpečnosti. Rezort chce znova zaručiť “spravodlivý a efektívny azylový proces a rešpektovať pritom ľudské práva”.

Zastavenie deportácií navyše podľa ministerstva umožní “zabezpečiť, že jeho zdroje sa využijú na reakciu na najnaliehavejšie výzvy, ktorým Spojené štáty čelia“. Medzi ne patria napríklad „okamžité operatívne výzvy na juhozápadnej hranici v čase najvážnejšej globálnej krízy verejného zdravia za posledné storočie“.

Dočasný zákaz deportácií sa netýka osôb podozrivých z terorizmu alebo špionáže, či ľudí, predstavujúcich hrozbu pre národnú bezpečnosť. Demokrat Biden krátko pred prevzatím úradu naznačil, že chce k migračnej politike zaujať zásadne odlišný prístup, než jeho predchodca.

Okrem iného zrušil zákaz vstupu do krajiny pre ľudí z prevažne moslimských krajín a zablokoval i financovanie výstavby múru na hraniciach s Mexikom, ktorý začal vybudovať bývalý prezident Donald Trump.