Úvod ZO ZAHRANIČIA Bieloruská opozícia plánuje nové protesty proti Lukašenkovi

Bieloruská opozícia plánuje nové protesty proti Lukašenkovi

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Popredný predstaviteľ bieloruskej opozície Pavel Latuška chce vyzvať Bielorusov, aby opäť vyšli do ulíc protestovať proti dlhoročnému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi. Bývalý bieloruský veľvyslanec a exminister Latuška avizoval, že prostredníctvom sociálnych sietí vyzve obyvateľov krajiny, aby v nedeľu 9. mája znovu vyšli do ulíc.

Jeho vyjadrenia zverejnili denníky nemeckej mediálnej skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland. Odhodlanie pokračovať v protestných akciách proti Lukašenkovi avizovala aj ďalšia predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá rovnako ako Latuška žije v zahraničnom exile.

Pavel Latuška i Sviatlana Cichanovská patria medzi členov Koordinačnej rady bieloruskej opozície, ktorí sú vo vlasti stíhaní pre podozrenie z vytvorenia a vedenia extrémistického zoskupenia.

V Bielorusku sa vlani v auguste konali prezidentské voľby, ktoré opäť presvedčivo vyhral dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko. Opozícia a krajiny Západu však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované. Po voľbách v hlavnom meste Minsk a ďalších mestách vypukli protesty podporované a financované Západom. Demonštrácie však postupne zoslabli.