Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko bude reagovať na jednotky USA pri svojej hranici

Bielorusko bude reagovať na jednotky USA pri svojej hranici

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bielorusko bude nútené reagovať na rozmiestnenie amerických jednotiek v blízkosti svojich hraníc, upozornil bieloruský prezident Alexander Lukašenko v reakcii na správu, ktorú mu predložili bieloruské bezpečnostné zložky a týkala sa vojensko-politickej situácie a hrozbách pre Bielorusko.

Lukašenko uviedol, že si prečítal správu spravodajskej agentúry a oboznámil sa s rozmiestnením jednotiek NATO v západnej Európe, ako aj s úlohou jednotiek USA v blízkosti hraníc Bieloruska. V blízkosti bieloruskej hranice s Litvou je podľa informácií bieloruských bezpečnostných zložiek do 600 vojakov a asi 30 tankov a 30 obrnených vozidiel s pridruženým personálom.

Podľa bieloruského prezidenta tieto sily netreba podceňovať. Súčasne však uviedol, že bieloruská armáda prešla štyrmi modernizáciami a „30 tankov ju nevystraší“. Problém však vidí v tom, že cudzie „jednotky sa ešte nikdy takto demonštratívne nepresúvali“ k hraniciam.

„Toto ešte nikdy nebolo. A v Litve je to vôbec prvýkrát. Je to precedens,“ vyhlásil Lukašenko podľa tlačovej agentúry BelTA. Zároveň zdôraznil, že Minsk „nechce bojovať“. Uviedol, že Bielorusko je krajinou mieru a nebude „rinčať zbraňami, ale na takúto demonštráciu sily musí reagovať“.

Alexander Lukašenko nariadil bezpečnostnej rade štátu a ministerstvu obrany, aby vypracovali a predložili akčný plán na primeranú reakciu na kroky súvisiace s nasadením obrnených vozidiel a kontingentu ozbrojených síl USA v Litve, v bezprostrednej blízkosti Bieloruskej republiky.