Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko: Objekt, ktorý CNN označila za väzenský tábor, je vojenský sklad

Bielorusko: Objekt, ktorý CNN označila za väzenský tábor, je vojenský sklad

Reprodukcia: internet

Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že objekt, ktorý televízia CNN v reportáži označila za možný väzenský tábor pre odporcov režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, je v skutočnosti vojenským objektom.

Bieloruský rezort obrany na svojom účte na sociálnej sieti Telegram uviedol, že areál slúži na uskladnenie raketových a delostreleckých zbraní. V obci Navakolasava stojí už od 50. rokov minulého storočia.

Podľa Alexandra Babenka, jedného z vojakov slúžiacich v objekte, sú tam uložené „exempláre“ rádiotechnického vojska, protivzdušnej a protilietadlovej obrany. V objekte je moderný bezpečnostný systém a pracujú tam vojaci aj civilisti.

Ministerstvo uverejnilo aj vyjadrenie jedného z miestnych obyvateľov. Ten uviedol, že objekt „dokonale pozná“. Rezort obrany tiež upozornil na to, že CNN zabudla vo vysielaní ukázať tabuľu s nápisom „vojenský objekt“, a dodal, že „je pripravený prijať štáb CNN, aby mohli dokončiť svoje ‘vyšetrovanie’“.

Spravodajská televízia CNN publikovala reportáž, v ktorej informovala, že v Bielorusku pravdepodobne vzniká komplex, ktorý by mohol byť väzenským táborom pre odporcov režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. V tejto súvislosti zverejnila aj videonahrávky nakrútené dronom, ktoré zobrazovali objekt v obci Navakolasava.