Úvod Zaujímavé Bielorusko otvorilo turistické trasy v zamorenej černobyľskej zóne

Bielorusko otvorilo turistické trasy v zamorenej černobyľskej zóne

Foto: archív

Správa bieloruského regiónu pri havarovanej jadrovej elektrárni v ukrajinskom Černobyle otvorila dve oficiálne turistické trasy, ktoré záujemcov prevedú doteraz uzavretými miestami bez rizika ožiarenia. Tridsaťkilometrová ochranná zóna okolo havarovaného reaktora bola na bieloruskom území cez 30 rokov uzavretá, aj keď ľudia žiadostiví za dobrodružstvo prichádzali z celého sveta. Teraz majú možnosť prejsť ochrannú zónou legálne.

Černobyľská havária z roku 1986 zasiahla značnú časť juhovýchodného Bieloruska. Podľa expertov sa do ovzdušia dostalo štyristokrát viac rádioaktívneho spadu než z atómovej bomby zhodenej v roku 1945 na Hirošimu.

Bielorusko vzdialené od elektrárne len 15 kilometrov postihla katastrofa najviac, ľudia v ochrannej zóne dodnes nesmú žiť. Legálnu turistiku úrady povolili v obmedzenom rozsahu až teraz, z ukrajinskej strany je oblasť pre turistov už otvorená.

Nebezpečenstvo turistom v Bielorusku údajne nehrozí, hoci na niektorých miestach radiácia stokrát aj tisíckrát prevyšuje prípustnú normu, uviedla na svojom webe bieloruská televízia ONT. Pozdĺž vytýčených trás bude podľa organizátorov ožiarenia turistických výprav menšie ako dávka radiácie, ktoré boli turisti vystavení pri ceste lietadlom z Európy do Bieloruska.

Vidieť možno vypratané a opustené dediny, ktorých je v bieloruskej uzavretej zóne údajne takmer stovka. Do schátraných objektov nie je povolený prístup z dôvodu osobnej bezpečnosti, trasa je z oboch strán vymedzená bielymi líniami. V prvej etape organizátori počítajú s dvoma výpravami mesačne, neskôr sa má turistický ruch rozširovať.