Úvod Ekonomika Bielorusko ponúklo stimuly firmám podnikajúcim s kryptomenami

Bielorusko ponúklo stimuly firmám podnikajúcim s kryptomenami

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko ponúkol veľkorysé daňové úľavy a ďalšie stimuly firmám z odboru informačných technológií, ktoré pomôžu krajinu zmeniť na vedúci štát v oblasti digitálnych mien. Bielorusko zlegalizovalo transakcie v kryptomenách v rámci snahy povzbudiť rast súkromného sektora a prilákať zahraničné investície, najmä podnikateľov s kryptomenou Bitcoin.

Lukašenko uviedol, že cieľom jeho dekrétu o digitálnej ekonomike je vytvoriť „jedinečné konkurenčné výhody na prilákanie technológií, kapitálu a talentov z celého sveta“. „Tento dekrét dá Bielorusku náskok na ceste rozvoja.“

Kryptomeny bývajú nestabilné, s prudkými pádmi každý štvrťrok. Lukašenkov dekrét predstavuje prudký zvrat v bieloruskej ekonomike riadenej vládou, s väčšinou podnikov vlastnených štátom a zvýhodnených cenách surovín a energií. Niekdajší predseda poľnohospodárskeho družstva Lukašenko sa teraz odhodlal na isté reformy, ktoré majú liberalizovať časť ekonomiky a zlepšiť podnikateľské ovzdušie.

Napríklad cena digitálnej meny Bitcoin aktuálne klesla pod 13-tisíc dolárov, kým len nedávno sa blížila k dvadsiatim tisícom dolárov. Táto kryptomena len za posledných päť dní prišla zhruba o tretinu svojej hodnoty.