Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko žiada USA o vydanie osôb podozrivých z plánovaného pokusu o prevrat

Bielorusko žiada USA o vydanie osôb podozrivých z plánovaného pokusu o prevrat

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti (KGB) požiadal americké úrady o právnu pomoc pri vyšetrovaní plánovaného pokusu o štátny prevrat v Bielorusku a vydanie osôb obvinených v tejto kauze. Ako uviedol predstaviteľ KGB Andrej Jaraš, podobné žiadosti Bielorusko zašle aj úradom v Litve a na Ukrajine. Informoval o tom spravodajský server TUT.by.

Jaraš súčasne zverejnil mená deviatich osôb podozrivých v kauze štátny prevrat. Štyria z nich sú momentálne vo vyšetrovacej väznici KGB. V prípade zvyšných piatich osôb KGB iniciuje ich vydanie z Litvy, USA a Ukrajiny.

Bieloruská opozícia tvrdenia o prípravách atentátu na Lukašenka spochybnila. Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská uviedla, že celá záležitosť môže byť len provokáciou ruských a bieloruských tajných služieb.

KGB vo svojom vyhlásení uviedol, že očakáva od amerických a ďalších zahraničných partnerov, že „pohotovo a komplexne preštudujú žiadosti o vydanie podozrivých osôb, ako aj ich kladné vybavenie, aby v Bielorusku podľa zákona niesli zodpovednosť za svoje činy“.

O tom, že v Bielorusku sa pripravoval prevrat, informoval Alexandr Lukašenko 17. apríla. Za jeho páchateľov označil politológa Aľaxandra Fiadutu, opozičného politika Ryhora Kastusiova a právnika Jurasa Ziankoviča, ktorí plánovali pokus o atentát na Lukašenka a únos niektorého z jeho troch synov, ktorí majú 16, 41 a 45 rokov.

Lukašenko tvrdí, že v pláne bolo jeho fyzicky odstrániť a uniesť „jedného alebo dvoch jeho synov. Po únose mali byť zadržiavaní v pivnici, ktorá bola vopred pripravená v Homeľskej oblasti. „Skupinu sme zadržali, ukázali nám miesto a povedali, ako to všetko naplánovali,“ vyhlásil Lukašenko.

Z organizovania pokusu o atentát Lukašenko obvinil americké spravodajské služby a vedenie USA. Podľa bieloruských vyšetrovateľov bol pokus o štátny prevrat financovaný zo zahraničia a sprisahanci boli v úzkom kontakte s teroristickými skupinami. Sprisahanci mali pripraviť najmenej tri rôzne plány, ako sa ujať moci.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Lukašenka diskutoval o tejto otázke s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ale jasnú odpoveď nedostal. Šéf bieloruskej KGB Ivan Cerceľ vo vysielaní televízie ONT uviedol, že členovia tejto zločineckej skupiny plánovali prevrat na „na leto tohto roku, jún alebo júl“.

Foto: archív

Ruská FSB potvrdila informácie bieloruského KGB a uviedla, že sa zúčastnila na operácii na zadržanie Fiadutu a Ziankoviča v Moskve. Oboch ich odovzdala bieloruským úradom. Podľa FSB pricestovali do Moskvy po konzultáciách v USA a Poľsku, kde sa stretli s opozične zameranými generálmi bieloruských ozbrojených síl.

FSB zistil, že násilná zmena moci v Bielorusku bola naplánovaná na 9. mája. Ministerstvo zahraničných vecí USA označilo za absolútne nepravdivé všetky tvrdenia, že za údajným pokusom o prevrat v Bielorusku je americká vláda.

Zadržané osoby podozrivé z prípravy štátneho prevratu v Bielorusku a atentátu na Lukašenka sa k sprisahaniu v dokumente s názvom Zabiť prezidenta, ktorý odvysielala 28. apríla bieloruská televízia, priznali. Hrozí im od osem do dvanásť rokov väzenia.