Úvod ZO ZAHRANIČIA Bieloruský minister: V krajine prišlo k pokusu o prevrat

Bieloruský minister: V krajine prišlo k pokusu o prevrat

Foto: archív

Deštruktívne sily v Bielorusku s podporou niekoľkých západných štátov podnikli pokus o protiústavnú zmenu režimu, no nepodarilo sa im to vďaka koordinovaným krokom orgánov štátnej správy. V Moskve to vyhlásil bieloruský minister obrany Viktar Chrenin.

„Rôzne deštruktívne sily podnietené poprednými predstaviteľmi takých štátov ako Poľsko, Litva, Česká republika a Ukrajina podnikli pokus o protiústavnú zmenu režimu. Vďaka koordinovaným krokom orgánov štátnej správy a tiež vďaka podpore rozhodnutia prezidenta bieloruskými občanmi bolo možné krajinu zachrániť pred bezprávím a svojvôľou,“ vyhlásil Chrenin.

Minister dodal, že určité sily na Západe, ktorým sa nepodarilo zorganizovať tzv. farebnú revolúciu, prechádzajú k „efektívnym formám a metódam vedenia hybridnej vojny proti bieloruskému štátu pomocou bezprecedentných opatrení diplomatického, politického a ekonomického nátlaku“.

Ďalej vyjadril vďaku krajinám ako Rusko a Čína, ktoré „poskytli Bielorusku pomoc v tomto náročnom období“. Chrenin sa v Moskve zúčastnil na stretnutí so svojimi rezortnými partnermi zo štátov bývalého sovietskeho bloku.

Bielorusko bolo svedkom vlny protestov proti výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých s 80 percentami zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania demonštrácií.