Úvod Politika Bielu vranu získali Kuciak i Tódová, ocenili aj inciatívu Za slušné Slovensko

Bielu vranu získali Kuciak i Tódová, ocenili aj inciatívu Za slušné Slovensko

Foto: archív

Ján Kuciak in memoriam a skupina investigatívnych novinárov získali jedinú – kolektívnu Bielu vranu v 11. ročníku tohto ocenenia. Aliancia Fair-play a Via Iuris ich podľa vedenia týchto spoločností udeľujú ľuďom „za obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam“. Špeciálne poďakovanie Rady Bielej vrany si odniesli organizátori tohtoročných protestov z iniciatívy Za slušné Slovensko.

Rada Bielej vrany okrem Jána Kuciaka ocenila redaktorku Denníka N Moniku Tódovú, Xéniu Makarovú z týždenníka Trend, bývalú redaktorku denníka SME a Trendu Zuzanu Petkovú, Mareka Vagoviča z portálu Aktuality.sk, redaktora denníka SME Adama Valčeka a Pavlu Holcovú z Centra pre investigatívnu žurnalistiku CZ.

Ocenením novinárov chcela rada vyzdvihnúť výnimočnosť situácie, ktorej čelili. „Do vraždy Jána Kuciaka sme žili v presvedčení, že v tejto krajine nehrozí za verejnú službu strata života. Táto udalosť bola pre spoločnosť takým šokom, že chceme životu Jána Kuciaka vzdať ocenením úctu a hold. Preto sme ju nechceli dopĺňať o iné príbehy,“ uviedol výkonný riaditeľ Via Iuris Milan Šagát.

Ako doplnila šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienková, ide o prejav vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázanie na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť, najmä v zlomových okamihoch.

Z 11. ročníka odovzdávania ceny Biela vrana, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska. (Reprofoto: archív)

Podľa oceneného Mareka Vagoviča médiá dlho suplovali prácu polície, prokuratúry aj súdov. „Aj vďaka novinárom ako Ján Kuciak sa to postupne mení, keďže ľudia ako Marian Kočner alebo Ladislav Bašternák už nie sú nedotknuteľní. Dnes je úloha médií skôr kontrolná, aby sa kompetentní neuspokojili a postavili pred spravodlivosť všetkých gaunerov z politiky aj biznisu,” povedal.

Rada Bielej vrany tento rok udelila po prvý raz aj špeciálne poďakovanie iniciatíve Za slušné Slovensko. Vzhľadom na vstup niektorých jeho organizátorov do politiky im nemohla byť udelená Biela vrana, ktorá je občianskym ocenením. „Zároveň však rada nemohla prehliadnuť význam a hodnotu iniciatívy v prvom polroku roka 2018, a preto sa rozhodla udeliť špeciálne poďakovanie všetkým organizátorom protestov po Slovensku, ale aj na svete,“ uviedli organizátori.

Laureátov 11. ročníka vybrala Rada Bielej vrany v zložení: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová, ktorá moderovala mítingy inciatívy Za slušné Slovensko. Súčasťou rady sú aj zástupcovia Aliancie Fair-play a Via Iuris. Sošky bielych vrán už tradične vytvoril výtvarník Fero Guldan.