Úvod Politika Biely dom: Obama nedokázal splniť kľúčový sľub

Biely dom: Obama nedokázal splniť kľúčový sľub

Foto: archív

Americká vojenská väznica Guantánamo na Kube zostane v prevádzke aj po odchode prezidenta Baracka Obamu z úradu. Hovorca Bieleho domu Josh Earnest po prvý raz priznal, že do skončenia prezidentovho funkčného obdobia sa vláde nepodarí naplniť plán na jej uzavretie.

Ide o prvé verejné vyhlásenie, v ktorom Obamova vláda uznala, že nedokáže splniť jeden z kľúčových sľubov svojej volebnej kampane. Pentagón zároveň potvrdil prepustenie desiatich väzňov z Guantánama, ktorých previezli do Ománu. V tejto arabskej krajine by mali absolvovať rehabilitačný program.

Foto: archív
Foto: archív

Omán na základe žiadosti Obamu prijal dvoch Afgancov a ôsmich zajatcov pochádzajúcich z Jemenu, kde v posledných rokoch zúri občianska vojna. V americkom vojenskom zariadení Guantánamo na Kube tak zostáva zvyšných 45 zajatcov.

Obama sa počas svojho pôsobenia v Bielom dome snažil o znižovanie obsadenosti väznice, ktorú však nedokázal úplne uzavrieť. V Guantáname, zriadenom Spojenými štátmi v rámci tzv. vojny proti terorizmu, boli v minulosti zadržiavané stovky zajatcov podozrivých z teroristickej činnosti, a to väčšinou bez vznesenia obvinení či súdneho procesu.