Úvod ZO ZAHRANIČIA Birol: Atómová energia zažíva veľký návrat

Birol: Atómová energia zažíva veľký návrat

Foto: archív

Atómová energia zažíva vo svete silný návrat, vyhlásil šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Platí to vo Francúzsku, Ázii, Severnej Amerike, na Blízkom východe a inde, povedal Birol pred ministerskou schôdzkou združenia.

„Po vojne na Ukrajine mnohé krajiny pochopili význam jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi, domácou výrobou elektriny,“ uviedol Birol. Vo vzťahu k Nemecku, ktoré vlani skončilo výrobu energie z jadra, zvolil kritický tón.

Nemecká vláda mala podľa neho k dispozícii bezproblémovú technológiu a na jej mieste by sa zamyslel, či ju opustiť v prospech alternatív, ktoré by na jednej strane zvýšili závislosť od iných krajín a na druhej strane viedli k zvýšeniu emisií. Belgická vláda presadzovala podobnú politiku pred ruskou inváziou na Ukrajinu, potom ju však odmietla, poznamenal Birol.

Otázku jadrového odpadu označil za veľkú, no riešiteľnú výzvu. „Nemyslím si, že je to dôvod na to, aby sme jednoducho odsunuli technológiu na vedľajšiu koľaj bez toho, aby sme hľadali riešenia,“ uzavrel Birol.