Úvod Ekonomika Bitcoin je čoraz populárnejší. V Česku ním platia aj na dedinách

Bitcoin je čoraz populárnejší. V Česku ním platia aj na dedinách

Foto: archív

Česká bitcoinová komunita patrí k najaktívnejším na svete. Bez bankoviek a platobných kariet sa zaobídete nielen vo veľkých českých mestách, ale napríklad aj vo Vranoviciach pri Brne. U našich západných susedov je podľa medzinárodnej mapy coinmap.org približne dvesto obchodov a reštaurácií, prijímajúcich bitcoin. Asi polovica z nich sa nachádza v Prahe.

Bratislava ich má podľa rovnakého zdroja 40, Viedeň 50 a Berlín zhruba 60. V Prahe je dokonca viac reštaurácií prijímajúcich virtuálnu menu než v Londýne alebo Paríži a len o niečo menej ako v Tokiu či San Franciscu. Treba však podotknúť, že mapa na coinmap.org nie je úplná ani aktuálna.

V Prahe bitcoin využívajú predovšetkým reštaurácie a kaviarne, ale prijímajú ich napríklad aj tréneri, fotografi alebo daňoví poradcovia. V reťazci Subway nimi možno platiť od roku 2014, navyše tam akceptujú aj litecoin. To je teraz šiesta najrozšírenejšia virtuálna mena.

Bitcoin sa ďalej šíri do menších mestečiek a dedín. Len v Brne a okolí je už vyše dvadsať miest, kde sa s nimi dá platiť – u dodávateľov webov, ubytovateľov, poskytovateľov thajských masáží či výrobcu hudobného nástroja kalimba. Sú však miesta, kde sa nadšenie majiteľa pre kryptomenu míňa so záujmom zákazníkov. Už tretí rok sa bitcoinom dá platiť napríklad v pneuservise vo Vranoviciach, nikto však túto možnosť zatiaľ nevyužil.

Spoločnosť Storyous, ktorá kaviarňam a reštauráciám dodáva inteligentné pokladničné systémy, nečaká, že by podniky začali masovo prijímať bitcoin. „Na druhej strane sme gastrotechnologický start-up, takže fandíme všetkým novým technológiám, aj keby ich čas ešte len mal prísť,“ uviedol marketingový riaditeľ firmy Jan Adámek.