Úvod Ekonomika Bitcoin prekonal magickú hranicu tisíc dolárov

Bitcoin prekonal magickú hranicu tisíc dolárov

Foto: archív

Hodnota kybernetickej meny bitcoin sa po štyroch týždňoch vrátila nad hranicu 1 000 dolárov. Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a v nasledujúcich rokoch sa presadil ako popredná kybernetická mena sveta.

Existuje len vo virtuálnom svete. Vytvára ho sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom. Má konečné, zhora obmedzené množstvo – v roku 2130 dosiahne 21 miliónov, pričom väčšina sa vyťaží už okolo roku 2030. Pre ohraničené množstvo sa niekedy prirovnáva aj k zlatu.

Pretože nie je pod kontrolou nijakej centrálnej banky a dá sa ľahko presúvať, bitcoin často využívajú tí, ktorí sa chcú vyhnúť kontrole svojho kapitálu. Európska komisia však už zvažuje uzákonenie povinnosti, aby museli bitcoinové burzy vytvoriť databázu, kde bude spárovaná peňaženka s identitou jej používateľa.

Kurz bitcoinu zostáva v porovnaní s oficiálnymi menami veľmi vrtkavý, jeho najvýraznejšie jednodňové výkyvy sa v minulom roku pohybovali okolo desať percent. Vrtkavosť bitcoinu sa však výrazne znížila oproti roku 2013, keď jednodňové výkyvy dosahovali až 40 percent.