Úvod Z DOMOVA Blaha Korčokovi: SR nie je pobočka Pentagonu, verím, že nedostávate pokyny z...

Blaha Korčokovi: SR nie je pobočka Pentagonu, verím, že nedostávate pokyny z USA

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Počas zasadnutia Zahraničného výboru NR SR, na ktorom bol prítomný minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, vystúpil aj člen výboru, poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha. Pridal sa k viacerým kritikom ministra pre jeho rozhodnutie uznať Juana Guaidóa za legitímneho prezidenta Venezuely.

Politika, ktorý nevyhral prezidentské voľby a za hlavu venezuelského štátu sa vyhlásil sám za politickej podpory Spojených štátov, Korčok uznal v mene Slovenskej republiky bez vedomia poslancov Národnej rady SR, pričom aj vládu o tom upovedomil až dodatočne. Regulérne zvoleným prezidentom latinskoamerickej krajiny je Nicolás Maduro.

„V čase, keď sme my uznať Guaidóa nechceli, ste nepovedali ani slovo. Hovoril som s ministrom Lajčákom, diskutovali sme vtedy o týchto veciach … a vy ste vtedy nič nepovedali. Mohli ste, ak máte taký silný hodnotový postoj, ale vy ste nemali záujem. Dnešný váš postoj považujem za farizejský,“ povedal Blaha Korčokovi.

Ako dodal, Korčokovo konanie je pre našu krajinu nebezpečné. „Slovensko stojí na medzinárodnom práve a na princípe národnej suverenity, čo je zaznamené v Charte OSN. Takže my už najnovšie nerešpektujeme Chartu OSN, keď si dovolíme namiesto Venezuelčanov rozhodovať, kto má byť prezidentom ich suverénneho štátu?“ opýtal sa ministra poslanec.

Blaha pokračoval, že rozhodnutie, akého prezidenta budú mať Venezuelčania, je ich vec, a nie vec Američanov, Európskej únie ani Slovenska. „Keď nabudúce takto Američania povedia, že naše voľby sa im nepáčia a vyberú si niekoho iného za prezidenta alebo za predsedu vlády, tak to budeme rešpektovať?” položil ďalšiu otázku.

Poslanec naznačil, že dôvodom, prečo sa Washington snaží odstrániť legitímneho venezuelského prezidenta prezidenta Madura, je ako vždy ropa a z rovnakej príčiny Spojené štáty uvalili na krajinu ropné embargo. Venezuelčanov sa snažia USA takto vyhladovať, myslí si Blaha.

“Američania majú záujem položiť Madurovu vládu. Ale my im, preboha, nemáme čo asitovať! My sme Slovenská republika, my nie sme pobočka Pentagonu, pán minister! Verím, že nedostávate takéto pokyny z USA a že rozmýšľate nad týmito vecami cez slovenské národné záujmy. A slovenským národným záujmom nie je porušovanie princípu národnej a štátnej suverenity,” adresoval poslanec ostré slová Korčokovi.

Blaha sa tiež obáva, že Korčok sa v budúcnosti môže rovnakým spôsobom postaviť ku Kosovu, ktorého štátnu suverenitu SR už roky neuznáva a svoj postoj nemení. „Tá procedúra, ktorou ste postupovali, je obrovským precedensom do budúcnosti. Čo keby ste sa takto nabudúce zobudili a rozhodli, že uznáte Kosovo a parlament nebudete informovať vôbec a vládu informujete dodatočne? Takto hodláte pokračovať v zahraničnej politike?“

Ako doplnil, nedá sa len odvolávať na to, čo chce Washington a Brusel. Tiež poukázal na analógiu s uvažovaním štátnikov za bývalého režimu. „Skúsme sa vyhnúť tejto politike kmeňovej studenej vojny, že keďže naši súdruhovia v Sovietskom zväze chcú takýmto spôsobom rozhodnúť, tak aj my musíme… A pretože Brusel a Washington takto rozhodli, tak aj my musíme… Tohto sa zbavme,“ vyzval Blaha Korčoka.

Ľuboš Blaha: Plní minister zahraničných vecí Ivan Korčok pokyny Washingtonu?