Úvod Z DOMOVA Blaha o svojom stíhaní: Ak nie si liberál, skončíš v base

Blaha o svojom stíhaní: Ak nie si liberál, skončíš v base

Foto: archív

Vstup bezpečnostných zložiek do predvolebného zápasu, ignorovanie právneho názoru Európskeho súdu pre ľudské práva či útok na osloboditeľskú Červenú armádu. Aj takým spôsobom odpovedá Ľuboš Blaha na čerstvý postup polície voči jeho osobe. O politikoch, ktorí postup polície schvaľujú a informovali o ňom, sa vyjadruje ako o „duševných liliputánoch“.

Na verejnosť preniklo oznámenie o začatí trestného stíhania vládneho poslanca Ľuboša Blahu. Stalo sa tak prostredníctvom podpredsedu strany OKS Juraja Petroviča. Ten na svojom facebookovom profile publikoval fotografiu upovedomenia o začatí trestného stíhania, ktoré zaslal vyšetrovateľ NAKA Martin Kochlic. Informáciu potom zverejnil napríklad aj jeho kolega Ondrej Dostál.

Dôvodom postupu represívnych orgánov je populárna fotografia Blahu a Roberta Fica, na ktorej mu stranícky šéf podaroval červenú hviezdu s kosákom a kladivom a na ktorú dovedna reagovalo viac ako 5-tisíc ľudí. „Ďakujem ti, šéfe, fakt si ma potešil, viva la revolucion,“ tešil sa vtedy ľavicový politik.

Po niekoľkých desiatkach minút na svoje opätovné opletačky so zákonom reagoval aj sám Blaha a na margo obvinenia publikoval šesť vecných poznámok. V prvom rade ide podľa jeho mienky o ďalší vstup bezpečnostných zložiek do predvolebnej kampane. „Najskôr Fico, teraz ja,“ hodnotí. Podobné kroky sú pritom podľa neho vlastné skôr totalitným a fašistickým režimom.

„Európsky súd pre ľudské práva už dávno rozhodol, že používanie tzv. komunistických symbolov nemožno kriminalizovať, pretože majú viacero významov vrátane zápasu za spravodlivejší svet a jednotu robotníkov a roľníkov,“ pokračuje v druhom bode na svoju obranu.

„Ak to nevie súdruh Dostál, mal by vrátiť titul. Je to hanba, ale nič iné od duševných liliputánov z OKS a SaS neočakávam,“ reaguje Blaha po tom, ako politici z uvedených subjektov prejavili minimálne implicitné nadšenie z postupu NAKA.

Neskôr poukazuje na to, že za rovnakú vec ho ten istý orgán už stíhal s tým, že je to vraj právne bezpredmetné. „Toto vyšetrovateľ NAKA musí vedieť. Prečo teda pred voľbami takto politicky útočí? O čo ide?“ kladie rečnícku otázku.

Poukazuje tiež na to, že kosák a kladivo či červená hviezda sú bežne používanými symbolmi aj v iných oblastiach. V prvom prípade ich používa napríklad susedné Rakúsko vo svojej zástave a v druhom jedna zo svetoznámych nápojových spoločností.

„Najsmutnejšie je, že takto útočia na symbol Červenej armády, ktorá nás oslobodila od fašizmu. Toto je útok na všetkých tých hrdinov, čo umierali za našu slobodu,“ rozpráva vládny poslanec v piatom bode. Na záver poznamenáva, že tieto útoky a politické zastrašovanie len podkopávajú demokraciu a slobodu slova na Slovensku. „Ak nie si liberál, skončíš v base – takýto je odkaz.“