Úvod Politika Blaha: Spojenci si dali pozor, aby neskrivili vlas jedinému ruskému vojakovi

Blaha: Spojenci si dali pozor, aby neskrivili vlas jedinému ruskému vojakovi

Reprofoto: Michaela Kolimárová

Spôsob, akým bol vykonaný letecký útok USA, Británie a Francúzska v Sýrii, dáva predpoklad, že nevyprovokuje odvetné akcie, ktoré by svet priviedli do globálneho konfliktu. Zhodli sa na tom predstavitelia koalície i opozície, ktorí boli hosťami nedeľňajšej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12.

Všetci pritom poukázali na to, že útok bol limitovane cielený a spojenci o ňom vopred informovali Rusko. „Američania, Briti a Francúzi si dali veľký pozor, aby neskrivili čo i len vlas jedinému ruskému vojakovi, ak by to bolo inak, ťažko predpokladať, že by to ostalo bez odpovede,“ upozornil predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD). „Tu hrozila jadrová vojna, chvalabohu, sme sa jej vyhli,“ zdôraznil.

Ďalšiu eskaláciu napätia neočakáva ani podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus (SaS), aj on upozorňuje, že Rusi dostali presné koordináty útoku a informáciu o tom, na aké objekty mieria spojenecké rakety. „Som presvedčený, že útok bol odkazom, že nie je možné používať chemické zbrane, nielen v Sýrii, kdekoľvek. Zároveň išlo zrejme aj o odkaz, že Západ svoje pozície v Sýrii nevyprázdnil,“ povedal.

Podpredseda Zahraničného výboru NR SR Jaroslav Paška (SNS) vidí v sobotňajšom útoku PR akciu Donalda Trumpa. Spochybnil tiež to, či mal byť útok skutočne nasmerovaný voči objektom vývoja a výroby chemických zbraní. „Ak by rakety naozaj zasiahli takéto budovy, prišlo by k zamoreniu územia. Nič také sa nestalo, museli vedieť, že bombardujú prázdne sklady,“ povedal.

Člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený, že išlo o divadlo pre medzinárodnú verejnosť a dôkaz toho, že veľmoci hrajú v Sýrii svoje hry a testujú svoje zbrane. „Rusi i Iránčania boli vopred informovaní, Rusi neaktivovali svoj protivzdušný obranný systém,“ upozornil. Všetci diskutujúci sa takisto zhodli, že spojenecký zásah bol porušením medzinárodného práva.

Foto: archív

„Spojenci zaútočili na suverénnu krajinu, to treba odsúdiť,“ povedal Blaha. „Ak hovoríme o rozpore s medzinárodným právom, je potrebné tiež povedať aj to „B“, že tu máme zločiny proti ľudskosti a použitie chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu,“ reagoval Klus.

Hoci aj on priznáva, že pred útokom mali dostať priestor experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní, aby vyšetrili, či za použitím chemických zbraní v meste Dúmá, ležiacom vo východnej Ghúte, naozaj stojí Asadov režim. Myslí si, že vyšetrovanie by bolo veľmi zložité a mohlo sa výrazne predlžovať. „Potom by aj ten zásah ako odkaz, že nie je možné používať chemické zbrane, stratil legitimitu,“ uviedol.

Paška vyjadril, že postup spojencov bol i porušením Severoatlantickej zmluvy a môže znamenať nebezpečný precedens. „Ak to nebude medzinárodné právo, ale budú to mocnosti, kto bude určovať, kto je dobrý a kto zlý, tak je to potom nebezpečný systém pre malé krajiny, ako je Slovensko,“ uviedol Paška. Podľa neho by Slovensko malo otvoriť diskusiu, či takéto postupy možno v NATO tolerovať, navyše keď spojenci nepredložili o chemickom útoku jediný dôkaz.