Úvod Z DOMOVA Blaha v liste ruskému veľvyslancovi: Väčšina Slovákov vníma Rusko ako partnera, nie...

Blaha v liste ruskému veľvyslancovi: Väčšina Slovákov vníma Rusko ako partnera, nie ako hrozbu

Ľuboš Blaha. (Foto: TASR)

Poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha reagoval na rozhodnutie o vyhostení troch ruských diplomatov zo Slovenska aj otvoreným listom adresovaným veľvyslancovi Ruskej federácie v SR Igorovi Bratčikovovi.

Blaha sa v liste v mene Slovákov ospravedlnil ruskému národu za zlo, ktoré svojim rozhodnutím pácha vláda Eduarda Hegera. Vyhostenie troch ruských diplomatov vníma ako „hlúpe a agresívne gesto“, ku ktorému slovenská vláda pristúpila na pokyn americkej ambasády.

„Je smutné, že ani len západné veľmoci, ktorým slovenská vláda bez reptania slúži, nepristúpili k takémuto nepriateľskému kroku, no slovenská vláda sa takto bezprecedentne strápňuje – ako sa hovorí, Poturčenec horší od Turka,” píše Blaha. Agresivita slovenskej vlády podľa jeho slov nereflektuje vôľu národa.

Dodáva, že väčšina Slovákov vníma Ruskú federáciu ako partnera a nie ako hrozbu. „Aktuálna pravicová vláda nereprezentuje záujmy slovenského národa a keďže celkom zjavne plní pokyny iných štátov, po nástupe novej slovenskej vlády bude musieť prebehnúť precízne vyšetrovanie takýchto nesuverénnych rozhodnutí vlády, ktoré nesú črty vlastizrady,” myslí si poslanec.

“Dovoľte, aby sme vás ubezpečili, drahí ruskí priatelia, že Slováci nikdy nezabudnú na to, kto nás oslobodil od nemeckých nacistických okupantov v 2. svetovej vojne,“ pokračuje Blaha s tým, že sme im vďační za našu slobodu a za mier, ktoré priniesli. Poslanec v liste sľubuje bojovať proti rusofóbii a odmieta všetky formy národnostnej neznášanlivosti proti ruskému národu.

„Hanbíme sa za slovenskú vládu, ktorá sa svojou nevraživosťou k Rusku hlási k tejto odpudivej rasistickej tradícii európskej histórie. Pevne veríme, že čo najskôr príde k zmene tejto vlády, ktorá je na Slovensku extrémne nepopulárna.

A zároveň veríme, že po tom, čo táto vláda amerických agentov skončí, nová vláda otvorí novú kapitolu našich priateľských slovensko-ruských vzťahov – tak, ako si to želá drvivá väčšina Slovákov,“ dodáva na záver listu ruskému veľvyslancovi na Slovensku Ľuboš Blaha.