Úvod Politika Blaha: Zapojme Rusko do riešenia utečeneckej krízy

Blaha: Zapojme Rusko do riešenia utečeneckej krízy

Foto: archív

Národná rada SR vzala na vedomie informáciu o aktuálnej situácii riešenia migračnej krízy v EÚ. V tejto súvislosti poslanec za Smer-SD a šéf eurovýboru Ľuboš Blaha vyhlásil, že slovenská vláda SR je na európskych fórach vo vzťahu k utečeneckej kríze viazaná vyhlásením parlamentu z 24. júna 2015.

Ten v ňom odmietol povinné kvóty na prerozdelenie migrantov. Vyjadril aj hlboké znepokojenie a ľútosť nad tragickou situáciou utečencov, ktorí prichádzajú do EÚ. Zdôrazňujú potrebu solidarity pri riešení migračných tlakov aj potrebu zodpovednosti za prijímanie opatrení na ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Utečencom najviac pomôžeme, keď ich pustíme do krajín, kam chcú ísť, vyhlásil Ľuboš Blaha. Za vznikom utečeneckej krízy vidí západné veľmoci, ktoré podľa jeho slov destabilizovali Irak aj Sýriu. Nazdáva sa, že do riešenia situácie treba zapojiť aj Rusko.

Foto: Michaela Kolimárová
Poslanec NR SR za Smer-SD a predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu Ľuboš Blaha. (Foto: Michaela Kolimárová)

„Humanisti zo západu rozbili Irak aj Sýriu. Tým, že sa destabilizoval Irak, prelialo sa to do Sýrie. To destabilizovalo Sýriu. Tam to celé začalo. Útok na tieto krajiny splodil to, čím dnes žijeme. Za vojny, ktoré destabilizovali Blízky východ, môžu západné veľmoci,“ myslí si Blaha. Zdôraznil, že Irak aj Sýria pred útokmi fungovali, aj keď sa nám nemuselo páčiť, že tam vládli diktátori.

Blaha by v prípade Sýrie hľadal pomoc aj v Rusku. „Keď sa nedohodneme s Ruskom, Sýria bude ďalšie roky v chaose a utopená v krvi. Bezpečnostná rada OSN musí držať za jeden povraz, lebo obete na životoch budú pribúdať. Je to pragmatické riešenie, dohodnúť sa s Ruskom, aby bol v Sýrii mier. V tejto chvíli potrebujeme v Sýrii aj Rusko, aj Irán, štáty, ktoré nás môžu zbaviť Islamského štátu,“ zdôraznil.

Západné mocnosti označil za nehumánne, keďže sa snažia nanútiť východnej Európe prijatie utečencov. „Rozdeliť si nasilu utečencov nie je humánne ani solidárne. Je to proti utečencom,“ vyhlásil Blaha, podľa ktorého Západ presadzuje povinné kvóty preto, lebo sa chce zbaviť utečencov.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

  1. najpodstatnejšie je ze zapad a islamsky štat maju rovnake zaujmi a zych posobenia tažia obaja,, dotiahnut uhlovodiky do europy a tym oslabyt rusko,ake posobyve no vrabci na stromoch to uz cvrlikaju

Comments are closed.