Úvod Politika Blaha zo Smeru: Aký je rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom?

Blaha zo Smeru: Aký je rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom?

Foto: archív

Daňový úrad mal iný názor ako firma Kiska Travel Agency (KTAG) na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú bežné. Ja nemám čo skrývať. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska v súvislosti s medializovanými informáciami o vyšetrovaní spoločnosti KTAG, ktorej majiteľmi sú prezident a jeho brat Jaroslav, finančnou správou a políciou.

Kiska informoval, že v pondelok (11. 9.) kontaktoval konateľa spoločnosti KTAG, aby mu podal vysvetlenie k tomu, čo sa udialo. „V apríli v roku 2014 vznikol nárok na odpočet DPH. Tak ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu. Nestotožnil sa s postupmi účtovania spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradil DPH vo výške 9 227 eur, ako aj penále vo výške 15 543 eur,“ povedal Kiska. Po skončení roka sa podľa neho udiala kontrola aj na daň z príjmu, kde na základe tých istých faktúr spoločnosť KTAG doplatila daň z príjmu vo výške 27 114 eur a penále 2 711 eur.

Podľa Kisku si od januára 2015 príslušné doklady vyžiadal aj vyšetrovateľ. „Avšak 8. augusta minulého roka všetky materiály spoločnosti vrátil s tým, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania,“ dodal Kiska, ktorý zároveň vyjadril ľútosť nad únikom daňových informácií na verejnosť.

Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin.

“Spôsob, akým chcel Kiska obísť daňovú povinnosť stojí za to: on si odpočítal z daní peniaze na svoju volebnú kampaň. To nevymyslíš, to je Kiska. Ešte aj to, že kandidoval, chcel vyúčtovať štátu. Nestačí, že štát vydojil, keď si do Popradu za rodinkou lietal špeciálom a otrieskal na tom milión eur z peňazí daňových poplatníkov,” komentoval Kiskovu daňovú kauzu na sociálnej sieti poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha.

“Ak bol raz niekto ťažký komunista a odrazu je ťažký kapitalista, tak je pre mňa pokrytec. Ak raz niekto zbohatol na nešťastí zadlžených ľudí, tak je pre mňa úžerník. Ak raz niekto papalášsky prelietal milión eur na cesty domov, tak je to papaláš. A ak niekto neodvádza dane, tak je to pre mňa daňový podvodník. Bodka. A v čom je vlastne rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom?” položil si rečnícku otázku vo svojom statuse Ľuboš Blaha.

Poslanec Ľuboš Blaha. (Foto: archív)
Poslanec Ľuboš Blaha. (Foto: archív)