Úvod Z DOMOVA Blaha Čaputovej: Priznajte sa, že ste spáchali volebný podvod

Blaha Čaputovej: Priznajte sa, že ste spáchali volebný podvod

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Prezidentská kancelária sa ohradila voči videu, ktoré na sociálnych sieťach šíri poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha, pričom tvrdí, že ide o o manipulatívne a účelovo zostrihané videu.

Poslanec v ňom poukazuje na rozdiel medzi súčasným postojom prezidentky SR Zuzany Čaputovej k dohode o obrannej spolupráci s USA (DCA) a jej výrokmi v predvolebnej diskusii.

Riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej v medializovanom vyhlásení uviedol, že v televíznej diskusii RTVS pred prezidentskými voľbami povedala, že by v nijakom prípade nepodpísala zmluvu, ktorá by ohrozila suverenitu Slovenska, zakladala pobyt cudzích vojsk a budovanie základní bez súhlasu parlamentu.

“Text tejto zmluvy a aj interpretačná doložka, ktorú prezidentka k zmluve DCA doložila, však obavy zo straty našej suverenity vylučujú, pretože zmluva nijako nemení súčasný právny stav o týchto otázkach,“ tvrdí Matej. Slová Čaputovej preto podľa neho nie sú v rozpore s vyjadreniami počas kampane. „Ide len o ďalší cielený útok prostredníctvom klamstiev,“ dodal.

Na vyhlásenie Prezidentského paláca zareagoval Ľuboš Blaha. “Pani prezidentka sa vyhovára ako malé dieťa. Môj zostrih nebol v ničom manipulatívny, vystrihol som presne tú časť, ktorá sa týkala otázky moderátorov, a žiadam od nej bezodkladné ospravedlnenie,“ uviedol v reakcii. Hlavu štátu vyzval, aby zmluvu nepodpísala, inak podľa neho pácha „nehanebný volebný podvod“.

“Ak sa dnes, pani prezidentka, vyhovárate, že zmluva DCA s USA nezakladá umiestnenie cudzích vojsk, tak si asi robíte zo Slovákov srandu. A čo sem Američania idú poslať – mandarínky? Idete podpísať Obrannú dohodu s USA o tom, ako tu budú fungovať americkí vojaci a tvrdíte tvrdíte, že zmluva nerieši umiestnenie cudzích vojsk?

Veď vy si, pani prezidentka, strašne šliapete po jazyku. Priznajte sa, že ste spáchali volebný podvod. Priznajte sa, že ste oklamali ľudí. Priznajte sa, že ste zlyhali. A prestaňte svoje politické a morálne zlyhania hádzať na mňa ako na opozičného poslanca,” napísal Blaha v statuse na sociálnej sieti.

Slovenská republika a Spojené štáty podpísali v americkom Washingtone dohodu o obrannej spolupráci. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď, za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka Čaputová uzavretie dohody podporila.