Úvod Z DOMOVA Blanár odmieta maďarské spochybňovanie povojnového usporiadania

Blanár odmieta maďarské spochybňovanie povojnového usporiadania

Juraj Blanár. (Foto: TASR)

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár odmieta vystupovanie maďarských politikov na území Slovenska s požiadavkami spochybňujúcimi povojnové usporiadanie Európy. Uviedol to v reakcii na nedávnu návštevu a výroky maďarského predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne.

Slovenská diplomacia podľa Blanára musí byť razantnejšia. Podotkol, že maďarská strana využíva neschopnosť ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a vládnej koalície. Poukázal pritom na „diplomatické prešľapy“ expremiéra Igora Matoviča a koaličné spory.

„Maďarské vnímanie histórie príliš jednostranné k iným národom. V tomto prípade odmietam takéto vstupovanie maďarských politikov na územie Slovenska s požiadavkami, spochybňujúcimi povojnové usporiadanie Európy. V tomto musí byť naša diplomacia obozretná a razantnejšia,“ povedal Blanár.

Slovenská diplomacia sa má podľa neho obracať na všetky svetové strany, zdôrazňovať medzinárodné právo a byť dostatočne razantná pri obhajovaní našich národno-štátnych záujmov.

Podotkol, že koaličné hádky sa preniesli aj do tejto oblasti a nejednotnosť vládnych predstaviteľov využívajú niektoré štáty, ako v tomto prípade Maďarsko. Namieta, že Korčok sa doteraz viac staral do venezuelských, bieloruských problémov, vyhosťoval ruských diplomatov a pritom predstavitelia Maďarska vstupovali na územie Slovenska opakovane.

„Riešili slovenské zákony a on konal veľmi oneskorene a ťažkopádne,“ kritizuje Blanár. Myslí, že Korčoka po diplomatických prešľapoch Matoviča zahraniční partneri neberú vážne.

Pripomenul napríklad kauzu nákupu a vrátenia ruskej vakcíny Sputnik V, hovorí o kauze „one time-next time“ a infantilnom správaní pri francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Blanár pripomenul aj rokovania Matoviča v Maďarsku, keď už zastával funkciu ministra financií a nevzal so sebou zástupcov slovenskej diplomacie, ale poslanca OĽaNO.

Poukázal na vtedajšie stanovisko OĽaNO, že neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva bola predpokladom úspechu. „Z tohto je viditeľná evidentná podpora maďarských záujmov Igorom Matovičom,“ uzavrel Blanár s tým, že sa preto konaniu maďarských politikov ani nečuduje.