Úvod ZO ZAHRANIČIA Boeing dočasne zastaví produkciu uzemnených strojov 737 Max

Boeing dočasne zastaví produkciu uzemnených strojov 737 Max

Problémy Boeingu v súvislosti s modelom 737 Max sú od marca záťažou pre ekonomiku Spojených štátov. (Foto: archív)

Americká spoločnosť Boeing oznámila, že od budúceho mesiaca dočasne zastaví výrobu svojho lietadla 737 Max, pričom sa zo všetkých síl snaží získať súhlas regulačných úradov s návratom tohto stroja do vzduchu. Informoval o tom denník Washington Post a tlačové agentúry AP a AFP.

Spoločnosť Boeing spresnila, že zastaví výrobu vo svojej továrni s 12 000 zames­tnancami v meste Renton v americkom štáte Washington, neďaleko Seattlu. Boeing však dodal, že v súvislosti s pozastavením produkcie zatiaľ neočakáva nijaké prepúšťanie a nemá v pláne poslať zamestnancov výrobnej linky tohto typu stroja ani na nútenú dovolenku. Prepúšťanie však môže postihnúť niektoré z 900 firiem, ktoré dodávajú súčiastky do lietadla.

Boeingy 737 Max museli prestať lietať po dvoch tragických leteckých haváriách počas niekoľkých mesiacov, pričom k druhej prišlo v marci v Etiópii a zahynuli pri nej aj štyria Slováci. Spoločnosť informovala, že teraz sa bude sústreďovať na dodávku už hotových lietadiel, ktoré má na sklade.

Hoci stroje typu Boeing 737 Max museli po marcovej havárii v Etiópii zostať na zemi, spoločnosť naďalej vyrábala 40 týchto strojov mesačne. Tým vznikol problém, kde lietadlá uskladní. Spoločnosť tiež uviedla, že bude naďalej vyplácať mzdy svojim zamestnancom, aj napriek dočasnému zastaveniu produkcie.

Správa o pozastavení výroby strojov Max prišla len niekoľko dní po tom, ako vysokopostavený predstaviteľ amerického Federálneho leteckého úradu (FAA) Philip Newman americkým zákonodarcom povedal, že Boeing presadzuje nerealisticky rýchly návrat strojov Max do prevádzky.

Newman sa pre výbory Kongresu vyjadril, že šéfa FAA Stephena Dicksona „znepokojuje, že Boeing sa naďalej snaží o harmonogram návratu do prevádzky, ktorý nie je realistický”. Podľa Newmana Dickson dal jasne najavo, že FAA a Boeing musia venovať čas tomu, aby bol tento proces správny.