Česi sú najbohatší národ z celej východnej Európy, ich čisté finančné aktíva sú v porovnaní s našimi dvaapolkrát vyššie. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie o svetovom bohatstve Allianz Global Wealth Report 2018.
Allianz analyzoval úspory a dlhy v 53 krajinách sveta. Čistá hodnota finančného bohatstva predstavuje všetok hnuteľný i nehnuteľný majetok mínus dlhy. Podľa štúdie patrí každý siedmy človek na planéte, teda 1,1 miliardy ľudí, do globálnej bohatej strednej triedy. Pritom na prelome tisícročí to bolo menej ako 500 miliónov osôb.
Rast finančných aktív českých domácností v roku 2017 dosiahol 4,4 percenta. Priemerné čisté bohatstvo na obyvateľa predstavovalo vlani v Česku 15 290 eur. Na porovnanie, na Slovensku dosiahol rast finančných aktív domácností 14 percent a v roku 2017 predstavovalo priemerné čisté bohatstvo 6 190 eur, čo je zhruba 2,5-krát menej ako v Českej republike.
Stále značný rozdiel je aj medzi bývalou západnou a východnou Európou. Priemerný Nemec vlani vlastnil čistú hodnotu 52 390 eur, ešte lepšie na tom bol Rakúšan s 53 980 eurami. Nerovnosť sa však rozširuje aj v niektorých krajinách, ktoré boli doteraz známe svojimi politikami zameranými na spravodlivé rozdelenie bohatstva. Patrí sem Dánsko, Švédsko a Nemecko.
Čo je ešte zaujímavejšie, iba jedna krajina dnes tvorí polovicu globálneho bohatstva strednej triedy, a to je Čína. Zhruba polovicu príslušníkov strednej triedy tvorili v roku 2000 obyvatelia západnej Európy, Severnej Ameriky a Japonska. Dnes však v týchto krajinách žije spolu zhruba len štvrtina celosvetovej strednej triedy. Oproti tomu podiel Číňanov stúpol v danom období z menej ako 30 percent na viac ako 50 percent.
Reálne to znamená, že viac ako 500 miliónov obyvateľov Číny sa za posledných 18 rokov vyšplhalo do strednej triedy. V porovnaní s tým len sedem percent obyvateľstva východnej Európy, kam štúdia započítava aj Slovensko, patrí ku globálnej finančnej strednej triede. Len jedno percento potom k tej vyššej.
„Žijeme vo svete veľkého paradoxu,“ hovorí Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz. „Keď sa budúci historici pozrú späť, pravdepodobne uvidia najdramatickejšie zlepšenie životnej úrovne za posledných 30 rokov, čo by malo vyvolať vlnu osláv na Západe.
Dnes tam však prevláda depresia z dôvodu rastúcej nerovnosti v starých industrializovaných regiónoch, najmä v Európe a Spojených štátoch. Životné podmienky sa zhoršili, trhy práce zaznamenali pomalé a neúplné oživenie zo svetovej finančnej krízy v roku 2008, čo prispieva k vnímaniu rastúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými.“