Úvod Z DOMOVA Boris Kollár: Rusko nie je náš nepriateľ

Boris Kollár: Rusko nie je náš nepriateľ

Boris Kollár. (Foto: archív)

„Bola by chyba, keby sme sa na Rusko pozerali ako na nepriateľa. Nemyslím si, že Ruská federácia je pre nás hrozbou – reálne hrozby sú úplne iné,“ myslí si predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Ako dodal, pokračujúce protiruské sankcie zo strany EÚ, na ktorých sa podieľa aj SR, poškodzujú obidve strany a nič neriešia.

V interview pre printový magazín Hlavné správy špeciál Kollár tiež zdôraznil potrebu vyváženej zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Napriek tomu, že v sme členmi Európskej únie a NATO, je podľa neho potrebné budovať korektné vzťahy na “všetky svetové strany”.

„Myslím si, že Rusko by malo byť našim dobrý obchodným partnerom, mali by sme sa snažiť mať z neho dobrého suseda. A profitovať na tom. U nás sme vinou sankcií museli pozatvárať podniky. Napríklad Vagónka zavrela, ktorá vyrábala vagóny pre Rusko. Ľudia prišli o robotu.

Pritom Mercedes aj napriek sankciám otvoril v Rusku fabriku. A Nemecko s Ruskom dokončili Nord Stream 2, s tým nemajú problém. Ale Slovensko musí sankcie bez výnimky dodržiavať. Je to farizejstvo.

Sme len päťmiliónová krajina, nemáme silu to zmeniť. Preto musíme zostať silne zomknutí vo V4, ktorá má väčší hlas, aby s nami ‘nezametali’ tak, ako to veľakrát robia,“ uviedol k protiruským sankciám Kollár.